LublinWiadomości

Trwa akcja pozimowego sprzątania miasta

Akcja porządkowa prowadzona jest na lubelskich ulicach, chodnikach, przystankach, a także poza pasami drogowymi. W działania na rzecz poprawy stanu czystości Miasta zaangażowani są również strażnicy miejscy oraz… osadzeni.

Podobnie jak w latach ubiegłych, prace związane ze sprzątaniem ulic obejmują czyszczenie nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, czy opasek przykrawężnikowych. Działający na zlecenie Miasta wykonawcy posprzątają łącznie 315 km lubelskich dróg. W celu zminimalizowania utrudnień w ruchu, prace porządkowe prowadzone są głównie w godzinach nocnych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Szczawnica, Polańczyk, a może Ustrzyki Dolne? Dworzec Lublin uruchamia kolejne kierunki

– Jak co roku, w marcu rozpoczęliśmy akcję sprzątania Lublina po zimie. Mamy nadzieję, że warunki pogodowe będą sprzyjać i pozwolą zakończyć prace jeszcze w tym miesiącu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Oczyszczaniem z zalegającego piasku, zaśmieceń oraz odrostów roślinności objęte są również tereny poza pasem drogowym.

– Część terenów znajdująca się poza pasem drogowym, objęta stałym utrzymaniem, w okresach lżejszej zimowej pogody jest sprzątana z piasku na bieżąco, w związku z tym może być od razu przekazana do tzw. letniego oczyszczania. Dotyczy to przede wszystkim centrum miasta – Placu Litewskiego, deptaka Krakowskiego Przedmieścia czy Ogrodu Saskiego. Natomiast powierzchnie placów i ciągów komunikacyjnych, które w wyniku objazdów zostaną ocenione jako zapiaszczone, przed włączeniem w letnie harmonogramy, zostaną objęte pozimowym oczyszczaniem – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Zbliżająca się wiosna to także czas na porządki w obrębie infrastruktury przystankowej obejmujące sprzątanie peronów oraz mycie wiat i słupków przystankowych. W pierwszej kolejności porządkowane są przystanki w centrum miasta, a docelowo sprzątanie obejmie 807 przystanków znajdujących się w Lublinie.

–  Każdego dnia przy utrzymaniu czystości przystanków, zatrudnionych jest kilkunastu pracowników, którzy pracują w systemie trzyzmianowym – mówi Monika Głazik.

Straż Miejska na straży czystości Miasta

W pozimowe sprzątanie miasta zaangażowani są też strażnicy miejscy, którzy prowadzą kontrole w terenie. Ich interwencje zaowocowały uprzątnięciem kilkudziesięciu działek prywatnych przez właścicieli. Ponadto od początku roku funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzili 332 piece oraz 235 razy spalanie na zewnątrz.

Jak informuje lubelski Ratusz, w tym roku zgłoszono już 759 zastrzeżeń porządkowych do administracji osiedli, instytucji i właścicieli prywatnych. Funkcjonariusze przeprowadzili też 455 rekontroli miejsc, na których stwierdzono zaniedbania porządkowe i które zostały uprzątnięte.

W prace porządkowe zaangażowani są również osadzeni, którzy pod nadzorem strażników na rzecz miasta posprzątali 145 lokalizacji i zebrali 421 worków śmieci.

Nielegalne wysypiska

Od początku roku w Lublinie zlikwidowano już blisko 30 nielegalnych wysypisk śmieci.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto kontynuuje walkę z kopciuchami. Druga edycja programu „Ciepłe Mieszkanie” rozszerzona o lokale komunalne i małe wspólnoty

– Śmietniska zlokalizowane były zarówno poza pasami drogowymi, w pobliżu ul. Romera, Nałęczowskiej, Różanej, Ogródkowej, Czechowskiej, Gospodarczej, Przeskok, Azaliowej, Dzierżawnej, Wspólnej, Nadrzecznej oraz ul. Bronowickiej jak i ulicach: Chemiczna, Misjonarska, Rumiankowa, Kompozytorów Polskich czy Dobrzańskiego – przekazała Monika Głazik

Zgłoszenie od mieszkańców, dotyczące miejsc wymagających uporządkowania i sprzątnięcia, na bieżąco przyjmuje Straż Miejska za pośrednictwem poczty elektronicznej: sekretariat@986 oraz pod numerem telefonu: 986 lub 81 466 50 20.

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *