„Włącznik!” uruchomiony. Młodzież zyska głos w instytucjach kultury
Lublin rusza z pilotażową edycją programu „Włącznik!”, który ma wzmocnić rolę młodzieży w miejskich instytucjach kultury.
Do końca czerwca potrwa rekrutacja do programu „Włącznik!”, którego głównym celem jest testowanie narzędzi wspierających współdecydowanie młodzieży w instytucjach kultury. To nowatorska inicjatywa, która ma pomóc placówkom w angażowaniu młodych w życie kulturalne Lublina.
Program ma umożliwić wdrażanie sprawdzonych rozwiązań partycypacyjnych oraz tworzenie lokalnych sieci współpracy. Dzięki temu młodzi mieszkańcy miasta będą nie tylko odbiorcami oferty kulturalnej, ale też współtwórcami kierunków rozwoju instytucji.
– Urban Lab Lublin to wyjątkowa przestrzeń, w której rozwijamy efektywny system wdrażania miejskiej polityki młodzieżowej. Osoby pracujące z młodzieżą są w tym procesie niezwykle ważne, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić program „Włącznik!” w Lublinie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. Jak dodaje, program kontynuuje dorobek Europejskiej Stolicy Młodzieży i wpisuje się w przygotowania do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
W pierwszej, pilotażowej edycji, udział weźmie co najmniej sześć instytucji kultury. Program potrwa rok – od diagnozy sytuacji w danej placówce, przez szkolenia i konsultacje, aż po wdrożenie konkretnych działań angażujących młodzież. W kolejnej odsłonie liczba uczestniczących instytucji ma się podwoić.
Za realizację projektu odpowiadają Fundacja Pole Dialogu oraz Fundacja 5Medium – to one poprowadzą cały proces w warunkach Urban Labu, przeprowadzą ewaluację oraz zajmą się koordynacją drugiej edycji.
Ważnym elementem „Włącznika” będzie także wsparcie edukacyjne dla pracownic i pracowników instytucji kultury. W jego ramach testowane będą różnorodne narzędzia współpracy z młodzieżą oraz budowane relacje z otoczeniem instytucji – szkołami, organizacjami czy lokalnymi liderami.
Program „Włącznik!” jest częścią szerszego projektu „Urban Lab Lublin – Miasto dla Młodych”, finansowanego z Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021–2027. Budżet przewidziany na lata 2025–2027 to 300 tysięcy złotych.
Fot. Miasto Lublin