niedziela, 8 września, 2024
LublinWiadomości

Wydłużenie ważności orzeczeń i nowe świadczenie. W życie wchodzą ważne zmiany dla osób z niepełnosprawnościami

Koniec roku przynosi dwie istotne zmiany dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczą one przedłużenia terminu ważności niektórych orzeczeń, a także wprowadzenia nowej formy wsparcia pieniężnego, tzw. świadczenia wspierającego.

Od nowego roku w życie wchodzi ustawa o świadczeniu wspierającym, która wprowadza nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pomogą osobom z niepełnosprawnościami. Miasto ogłosiło konkurs

Świadczenie wspierające będzie przysługiwało bez względu na dochody, a także niezależnie od innych form wsparcia otrzymywanych przez osoby z niepełnosprawnościami. O nowy rodzaj wsparcia będą mogły ubiegać się osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Otrzymanie nowego świadczenia uzależnione będzie od uzyskania przez osobę z niepełnosprawnością decyzji ustalającej poziom wsparcia na poziomie od 70 do 100 punktów:

– 220% renty socjalnej – jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 95 do 100 punktów;
– 180% renty socjalnej – jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 90 do 94 punktów;
– 120% renty socjalnej – jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 85 do 89 punktów;
– 80% renty socjalnej – jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 80 do 84 punktów;
– 60% renty socjalnej – jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 75 do 79 punktów;
– 40% renty socjalnej – jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 70 do 74 punktów.

Nie wszystkie osoby z niepełnosprawnościami będą mogły jednak skorzystać ze świadczenia wspierającego. Nie będzie ono bowiem przysługiwało przebywającym w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnościami, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej, w zakładzie karnym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym lub schronisku dla nieletnich. O wsparcie nie będą mogły ubiegać się także uprawnieni do świadczenia o podobnym charakterze za granicą.

Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zaś potrzebne do jego przyznania orzeczenie wyda Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o pomoc.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin ustanawia nowe standardy dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami

Jeszcze w tym roku, bo z dniem 30 grudnia, w życie wchodzą z kolei przepisy wydłużające do 30 września 2024 roku ważność orzeczeń o niepełnosprawności i orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Dotyczy to dokumentów, których ważność skończyła się w czasie pandemii koronawirusa lub których termin upłynął po 5 sierpnia tego roku, a także takich, które tracą ważność przed 30 września 2024 roku.

Szczegółowe informacje o aktualnym stanie prawnym i ważności orzeczeń można uzyskać w Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie przy ul. Magnoliowej 2.

4 komentarze do “Wydłużenie ważności orzeczeń i nowe świadczenie. W życie wchodzą ważne zmiany dla osób z niepełnosprawnościami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *