WiadomościZ kraju i ze świata

Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów: Jak zapobiegać włamaniom?

21 czerwca 2023 roku w ponad 20 państwach Unii Europejskiej organizowany jest V Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Jest to inicjatywa Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości działającej przy Komisji Europejskiej, we współpracy z Europolem, 

Celem wydarzenia jest podniesienie świadomości społecznej dotyczącej zabezpieczenia domów i mieszkań przed włamaniami, szczególnie w okresie wakacyjnych wyjazdów. W większości krajów europejskich od wielu lat obserwuje się spadek liczby tego rodzaju przestępstw, jednak nadal stanowią one większość przestępstw z zakresu zorganizowanej przestępczości przeciwko mieniu. Proceder ten nie tylko pozbawia ludzi ich własności, ale także poczucia bezpieczeństwa we własnym domu.

W celu skutecznego zapobiegania włamaniom istnieje wiele sposobów i środków, które można podjąć. Oto kilka z nich:

Utrudnianie dostępu do celu

Zwiększenie wysiłku, jaki trzeba włożyć w wejście do domu, może odstraszyć włamywaczy. Utrudnienie dostępu można osiągnąć poprzez zastosowanie kombinacji zamków okiennych, oświetlenia wewnętrznego, zamków drzwiowych i oświetlenia zewnętrznego. Wewnętrzne oświetlenie z wyłącznikiem czasowym może dawać wrażenie, że dom jest zamieszkany, nawet jeśli nikogo w nim nie ma. Oświetlenie zewnętrzne z wyłącznikiem czasowym może zwiększyć ryzyko wykrycia, zakłócenia i odstraszenia włamywaczy. Ponadto, zamki w drzwiach i oknach powinny być solidne i trudne do sforsowania.

Monitoring i alarmy

Instalacja systemu monitoringu i alarmów może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo domu. Monitorowanie i alarmy działają jako środek odstraszający, a także umożliwiają szybką reakcję w przypadku włamania. Istnieje wiele dostępnych opcji, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i budżetu.

Straż sąsiedzka

Współpraca z sąsiadami i tworzenie straży sąsiedzkich może zwiększyć czujność w okolicy i szybko reagować na podejrzane sytuacje. Regularne kontakty między sąsiadami i wzajemne wspieranie się mogą znacznie ograniczyć możliwość włamania się do nieruchomości.

Oznakowanie mienia

Oznakowanie cennych przedmiotów unikatowymi znakami identyfikacyjnymi może utrudnić odsprzedaż skradzionego mienia oraz ułatwić odzyskanie go w przypadku kradzieży. Istnieją specjalne markery i systemy oznakowania dostępne na rynku, które można zastosować do oznakowania wartościowych przedmiotów.

Zwiększenie widoczności

Drzewa, krzaki i inne rośliny wokół domu powinny być utrzymane w taki sposób, aby nie zapewniały schronienia włamywaczom. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią widoczność wokół nieruchomości, aby nie dawać przestępcom schronienia i utrudnić im działanie w ukryciu.

Sąsiedzka komunikacja

Ważne jest, aby utrzymywać dobre relacje z sąsiadami i wymieniać informacje na temat podejrzanych sytuacji. Współpraca z sąsiadami może pomóc w szybkim rozpoznaniu niebezpiecznych sytuacji i przekazaniu tych informacji odpowiednim służbom.

Zamykanie drzwi i okien

Pamiętaj o zamykaniu drzwi i okien, nawet wtedy, gdy opuszczasz dom na krótki czas. Dobre zabezpieczenie drzwi i okien może znacząco utrudnić włamywaczom dostęp do nieruchomości.

Przeciwdziałanie ponownej wiktymizacji

Badania pokazują, że nieruchomości, które były wcześniej celem włamania, są bardziej podatne na ponowne włamania. Dlatego istotne jest wdrożenie dodatkowych środków zapobiegawczych takich jak bardziej zaawansowane zamki i systemy alarmowe.

Bramy uliczne

Montaż bram w przejściach wewnętrznych między posesjami może skutecznie uniemożliwić przestępcom dostęp do wewnętrznych obszarów. Bramy uliczne zwiększają wysiłek wymagany do przekroczenia granicy nieruchomości, uniemożliwiając włamywaczom dostęp do docelowych obiektów lub wykorzystanie alejek jako dróg ucieczki. Ponadto, obecność bram zwiększa naturalny nadzór ze strony mieszkańców i potencjalnych świadków, co dodatkowo zwiększa ryzyko dla przestępców.

Oświetlenie uliczne

Poprzez zwiększenie poziomu oświetlenia na ulicy, zwiększa się ryzyko, że sprawca zostanie rozpoznany przez potencjalnych świadków. Jasne i dobrze oświetlone ulice tworzą atmosferę większej widoczności i odstraszają potencjalnych przestępców.

Nie ma absolutnej gwarancji bezpieczeństwa, ale wdrażając te środki zapobiegawcze, można znacznie zmniejszyć ryzyko włamania się do domu. Pamiętajmy, że ochrona naszego domu zaczyna się od podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych i utrzymania czujności w naszym otoczeniu.

fot. materiały Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości

Jeden komentarz do “Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów: Jak zapobiegać włamaniom?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *