piątek, 18 października, 2024
EkoLublinWiadomości

Zdrowe powietrze, czysta woda i zielona energia. Jak metrologia pomaga walczyć o klimat

Spotykamy ją na targu, gdy kupujemy czereśnie. Na stacjach, kiedy tankujemy paliwo i na siłowni, gdy wchodzimy na wagę. Mowa o metrologii, której „zielona odmiana” pomaga nam także walczyć o czyste środowisko.

Metrologia to najprościej rzecz ujmując nauka dotycząca sposobów dokonywania pomiarów oraz zasad interpretacji uzyskanych wyników. Jest fundamentem wielu dziedzin życia, m.in. przemysłu, nauki, handlu, ochrony zdrowia i ochrony środowiska. Jak podkreśla prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej: ” – metrologia to Księżniczka Nauk, bo każdy z nas korzysta z niej na co dzień”.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Oszczędnie dla kieszeni, oszczędnie dla środowiska. Lubelscy studenci zaprojektowali ekologiczne osiedle

Dziś coraz więcej miejsca poświęca się tzw. „zielonej metrologii”, która wpisuje się w trendy związane ze zrównoważonym rozwojem.

– Metrologia dostarcza na przykład metody i narzędzia do precyzyjnego monitorowania jakości powietrza, wody, gleby oraz innych składników środowiska naturalnego, umożliwiając identyfikację zagrożeń i podejmowanie działań przyczyniających się do ochrony ekosystemów – mówi dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska, z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej.

Co więcej wypracowane normy pozwalają na jednolite i porównywalne pomiary, dlatego możliwe jest prowadzenie spójnych analiz oraz wymiana danych między instytucjami na całym świecie.

– Wkład metrologii jest również widoczny w optymalizacji zużycia zasobów naturalnych. Realizując rzetelne pomiary, możliwe jest zrównoważone wykorzystanie surowców i energii. Poza tym wdrażanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna, wymaga precyzyjnych pomiarów i standaryzacji procesów i w tym aspekcie metrologia odgrywa kluczową rolę. Metrologia umożliwia dokładne pomiary wydajności instalacji fotowoltaicznych, farm wiatrowych czy elektrowni geotermalnych. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie efektywności tych systemów, identyfikacja ewentualnych usterek oraz optymalizacja procesów produkcyjnych – wyjaśnia Magdalena Zawada-Michałowska.

Naukowczyni dodaje też, że metrologia jest także istotna w ograniczaniu emisji zanieczyszczeń i substancji mających negatywny wpływ na środowisko np. dając możliwość monitorowania emisji CO2.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zabytkowe miasta z niemal zerowym zużyciem energii? Naukowcy mają na to sposób

– W dziedzinie metrologii coraz częściej stosowane są zaawansowane urządzenia pomiarowe, czyli chociażby czujniki o mniejszym zużyciu energii. Ale ważne jest też promowanie świadomości ekologicznej wśród pracowników naukowych i przemysłowych, jak również edukacja społeczna na temat znaczenia zrównoważonego rozwoju i jego powiązania z metrologią jest kluczowym elementem „zielonej metrologii” – dodaje.

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Metrologii, czyli święto upamiętniające podpisanie Konwencji Metrycznej w 1875 roku.

2 komentarze do “Zdrowe powietrze, czysta woda i zielona energia. Jak metrologia pomaga walczyć o klimat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *