Zieloni „chirurdzy” będą leczyć kolejne drzewa (zdjęcia)
Specjaliści wdziewają uprzęże i z linami w rękach wspinają się na zielone giganty. Chodzi oczywiście o drzewa, a konkretnie 40 kolejnych okazów – w tym siedem pomników przyrody. To wszystko po to, by poddać je specjalistycznym zabiegom pielęgnacyjnym.
Rok za rokiem, troska o zielony skarby Lublina przekazywana jest wykwalifikowanym „lekarzom” zielonej przestrzeni. Eksperci zadbają o zdrowie i długowieczność naszych najcenniejszych drzew. Prace realizowane są metodą alpinistyczną. Intensywne zabiegi już ruszyły na terenie Kośminka i niedługo przeniosą się w kolejne miejsca, m.in. na ulicę Franczaka „Lalka” i Białą.
– O tym, że te prace są ważne dla mieszkańców i mieszkanek, potwierdza obecność takich zadań wśród projektów Zielonego Budżetu i Budżetu Obywatelskiego – mówi Artur Szymczyk, wiceprezydent Lublina ds. Inwestycji i Rozwoju.
W sumie 68 drzew doświadczy fachowej opieki, w tym 14 lip i 3 jesiony przy ul. Franczaka „Lalka”, 5 klonów na cmentarzu przy ul. Białej, trzech przy szkole na ul. Kasprowicza oraz pojedyncze okazy przy przedszkolu na ul. Lwowskiej, szkole na ul. Podwale oraz ulicach: Pawiej, Elektrycznej, Dobrej, Lotniczej, Suchej oraz rondzie Cybulskiego.
Nie zapomniano także o pomnikach przyrody. Pielęgnacji zostaną poddane drzewa w rejonie Mariny przy ul. Krężnickiej – 5 lip, ul. Trześniowskiej – lipa i ul. Rzeszowskiej – dąb szypułkowy.
Specjaliści przystąpią do usuwania martwej tkanki, leczenia ran i wprowadzenia wszelkich niezbędnych poprawek strukturalnych. Tam, gdzie konieczne, użyte zostaną elastyczne łączenia korony, podpory dla pni i gałęzi. Wszystko po to, aby wartościowe drzewa mogły cieszyć nas swoim pięknem przez kolejne lata.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Zamień worek śmieci na książkę. W sobotę rusza ogólnopolska akcja
Projekt jest finansowany zarówno z projektu IX Budżetu Obywatelskiego, w ramach zadania „Zadbajmy o zwierzęta”, jak i z inicjatywy „Leczenie starodrzewu i pomników przyrody” prowadzonej przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Prace mają zakończyć się pod koniec października