niedziela, 8 września, 2024
HistoriaHrubieszówWiadomościZ regionu

Kolejne wyjątkowe znalezisko archeologiczne na Lubelszczyźnie!

W regionie hrubieszowskim, na terenie Lasów Państwowych, odkryto zestaw żelaznej broni używanej prawdopodobnie w okresie istnienia Imperium Rzymskiego przez plemiona barbarzyńskie. Znaleziony przez p. Mateusza Filipowicza skarb trafił już do depozytu Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Odkryte przedmioty pokrywała silna korozja, dodatkowo wymieszana z piaskiem i błotem, przez co początkowo trudno było ustalić ich charakter.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Archeologiczne sensacje z woj. lubelskiego

Dopiero ocena i analiza dokonana przez archeologów z hrubieszowskiego muzeum pozwoliła na wstępne określenie składu zestawu:

– 9 żelaznych grotów włóczni, o długości od 25,5 cm do 34,5 cm i szerokości liściowatego ostrza od 5 cm do 6,5 cm;

– 2 żelazne topory bojowe, jeden o długości 23,5 cm i wysokości ostrza 7 cm oraz drugi nieco mniejszy o długości 19 cm i wysokości ostrza 5 cm;

– 1 siekiera tulejowata lub siekierociosło, o długości 17 cm, szerokości 6 cm i wysokości ostrza 4 cm;

– 3 przedmioty, które zachowały się w stanie na tyle złym, że trudno stwierdzić ich przeznaczenie.

Broń pochodzi prawdopodobnie z okresu istnienia Imperium Rzymskiego (I w. p.n.e. – V w. n.e.). Jej właścicielami byli wojownicy należący albo do tzw. kultury przeworskiej, utożsamianej przez archeologów z plemieniem Wandalów, albo do kręgu kultur gockich. Jako że w otoczeniu znaleziska nie natrafiono na ślady ani cmentarzyska, ani pojedynczego pochówku, można domniemywać, że ktoś zebrał te przedmioty i, zapakowane np. w worek, wrzucił do bagna lub rzeki (w przeszłości, podobnie, jak obecnie, teren ten był podmokły, pokryty mokradłami).

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne odkrycie archeologiczne na Lubelszczyźnie. Tym razem w powiecie hrubieszowskim (zdjęcia)

Zdaniem Muzeum w Hrubieszowie jest to jedno z ciekawszych odkryć ostatnich lat, które, być może, zapoczątkuje nowy obszar badań archeologicznych w regionie.

fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *