BiznesLubelskieWiadomości

54 miliony zł na innowacyjne projekty dla przedsiębiorstw z woj. lubelskiego

W ramach nowego naboru z Działania 1.3 – Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, 14 projektów uzyskało zielone światło do dofinansowania. Marszałek województwa Jarosław Stawiarski osobiście wręczył umowy przedsiębiorcom. Działanie to ma na celu podniesienie innowacyjności i dynamiki gospodarczej regionu.

14 na 66 – to właśnie tyle projektów przeszło przez sito Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości i uzyskało dofinansowanie w ramach najnowszego naboru. Wartość wszystkich projektów osiąga niemal 54 mln zł, z czego aż 31,4 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Marszałek Jarosław Stawiarski, podczas ceremonii wręczenia umów, podkreślił znaczenie tego naboru dla przyszłości Lubelszczyzny: – Jesteście przedsiębiorcami, którzy chcą zrobić coś nowoczesnego. To nabór szczególnie ważny dla rozwoju gospodarczego regionu, gdyż wspiera działalność badawczo-rozwojową oraz innowacje sektora MŚP. Gratuluję odwagi i pomysłu – powiedział marszałek.

54 miliony zł na innowacyjne projekty dla przedsiębiorstw z woj. lubelskiego
fot. UMWL | Fundusze Europejskie na badania i innowacje dla przedsiębiorstw z woj. lubelskiego

Projekty mają znacząco wpłynąć na rozwój zdolności badawczych i innowacyjnych w regionie. Chodzi przede wszystkim o komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R), wprowadzenie nowych produktów, usług, procesów, czy też znaczących ulepszeń istniejących rozwiązań. Są one ukierunkowane na wykorzystanie zaawansowanych technologii, które znajdują się w zakresie regionalnych inteligentnych specjalizacji zdefiniowanych w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Lubelskiego do 2030 roku.

Wśród wybranych projektów znajdziemy m.in. badania nad dwufazowym biomateriałem do regeneracji chrzęstno-kostnych, mobilny system produkcji i magazynowania energii, czy systemy oparte na Sztucznej Inteligencji do mapowania profili konsumenckich. Inne obejmują badania technologii rozdzielania i oczyszczania elementów składowych nasion konopi, czy opracowanie kompozytów w procesie recyklingu opon.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Z ziemi włoskiej do Lublina… Polsko-włoska konferencja biznesowa otwiera nowe horyzonty współpracy

Wsparcie adresowane było do mikro, małych i średnich firm, konsorcjów przedsiębiorstw, czy konsorcjów z organizacjami badawczymi. Dofinansowanie obejmuje zarówno inwestycje w środki trwałe, jak i wartości niematerialne i prawne.

Kluczowe dla regionu jest nie tylko wprowadzenie tych innowacji, ale też zdolność do ich efektywnego wykorzystania w procesach gospodarczych. Realizacja projektów B+R to krok w kierunku zwiększenia konkurencyjności firm na arenie krajowej i międzynarodowej, co w efekcie ma prowadzić do ich dynamicznego rozwoju.

Fundusze Europejskie na badania i innowacje dla przedsiębiorców
fot. UMWL | Fundusze Europejskie na badania i innowacje dla przedsiębiorstw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *