BiznesLubelskieWiadomości

Z ziemi włoskiej do Lublina… Polsko-włoska konferencja biznesowa otwiera nowe horyzonty współpracy

Wczoraj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja „Doing business together”, która zgromadziła przedstawicieli włoskich i polskich samorządów oraz sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Celem było nie tylko zacieśnienie relacji handlowych, ale również wzmocnienie partnerstwa na poziomie samorządowym.

W konferencji w Lublinie udział wzięli przedstawiciele włoskich regionów: Lacjum, Sycylii i Apulii. Ze strony polskiej głos zabrał wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Zbigniew Wojciechowski.

– Dzisiaj mamy możliwość nawiązania współpracy w dwóch wymiarach: gospodarczej i samorządowej – podkreślił wicemarszałek.

Zainteresowanie było znaczące: kilkunastu przedsiębiorców z obu krajów reprezentujących różne branże gospodarki przybyło, by porozmawiać o możliwościach współpracy. Bezpośrednim efektem konferencji będzie podpisanie pierwszych listów intencyjnych dotyczących kooperacji z regionami Sycylii i Lacjum.

– W przyszłości list intencyjny podpiszemy być może również z Apulią – zaznaczył Wojciechowski.

polsko-włoska konferencja
fot. UMWL | Polsko-włoska konferencja

Polska i Włochy już od wielu lat są dla siebie ważnymi partnerami gospodarczymi. W ubiegłym roku, Włochy zajęły 6. miejsce wśród rynków eksportowych Polski i 3. miejsce w imporcie. Takie czynniki jak dynamiczny rozwój gospodarki, inwestycje w produkcję przemysłową, strategiczne położenie Polski w centrum Europy oraz wykwalifikowana siła robocza, są katalizatorami umacniania tej współpracy.

Serafina Marchetta, Poseł i Sekretarz Parlamentu Regionu Sycylia, podkreśliła: – Połączenie doświadczenia, kompetencji i umiejętności może w znaczący sposób przyczynić się do zacieśnienia przyjaźni między naszymi narodami. Z wielkim zadowoleniem przyjmuję podpisanie listów intencyjnych, które będą wspierały naszą wzajemną współpracę.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelska Gala Przedsiębiorczości. Poznaliśmy tegorocznych liderów innowacji (zdjęcia)

Po oficjalnych wystąpieniach uczestnicy skupili się na dyskusji dotyczącej rozwoju gospodarczego. W czwartek, 12 października, regiony Sycylii i Lacjum oficjalnie wymienią się listami intencyjnymi z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim, obejmującymi zakres współpracy od edukacji, kultury, poprzez promocję gospodarczą, aż po współpracę organizacji pozarządowych.

Konferencja „Doing business together” to nie tylko znakomite forum dla biznesu i samorządów, ale również obiecujący początek dla bardziej zintegrowanej i efektywnej współpracy polsko-włoskiej na różnych płaszczyznach.

polsko-włoska konferencja
fot. UMWL
polsko-włoska konferencja
fot. UMWL

 

2 komentarze do “Z ziemi włoskiej do Lublina… Polsko-włoska konferencja biznesowa otwiera nowe horyzonty współpracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *