BiznesLubelskieWiadomościZ regionu

Coraz bliżej do budowy dwóch odcinków S17 pomiędzy Zamościem i granicą z Ukrainą

Na biurko wojewody lubelskiego trafiły wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla budowy kolejnych dwóch odcinków drogi ekspresowej S17. Chodzi o fragmenty Zamość Południe – Tomaszów Lubelski Północ i Tomaszów Lubelski Południe – Hrebenne.

W ramach rządowego programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowano dalszą rozbudowę drogi ekspresowej S17. Segmenty te uzupełnią już istniejące odcinki i znacząco usprawnią komunikację we wschodniej części województwa lubelskiego.

Pierwszy z odcinków, między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim, obejmie 18,5 km i zostanie wykonany przez firmę Kolin. Inwestycja wyceniona jest na 822,5 mln zł. Drugi odcinek, od Tomaszowa Lubelskiego do Hrebennego, będzie liczył z kolei 17,5 km, a jego wykonawcą jest przedsiębiorstwo Budimex. Koszt tego fragmentu wyniesie 598,2 mln zł. Rozpoczęcie prac na obu odcinkach nastąpi po wydaniu decyzji przez wojewodę.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ruszyła budowa obwodnicy Chełma. Kiedy pojedziemy S12 do granicy z Ukrainą?

Nowe fragmenty S17 będą miały formę dwujezdniowej drogi ekspresowej obejmującej po dwa pasy ruchu w obu kierunkach i pasy awaryjne. Dodatkowo powstaną różne obiekty inżynieryjne, jak mosty i wiadukty, a także przejścia dla dzikiej fauny. W zakresie inwestycji znajduje się również przebudowa dróg lokalnych oraz wdrażanie rozwiązań na rzecz ochrony środowiska.

Odcinek S17 z Zamościa do Tomaszowa Lubelskiego

Liczący 18,5 km odcinek od węzła Zamość Południe do węzła Tomaszów Lubelski Północ zostanie poprowadzony równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 17. Planowane są również węzły komunikacyjne m.in. węzeł Tarnawatka na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą w kierunku Łaszczowa oraz Miejsca Obsługi Podróżnych i Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Coraz bliżej do budowy dwóch odcinków S17
fot. GDDKiA | Mapa S17 Zamość – Tomaszów Lubelski – Hrebenne

Za Tarnawatką trasa pobiegnie w korytarzu obecnej drogi krajowej 17, by w okolicach Dąbrowy Tomaszowskiej wpiąć się w obwodnicę Tomaszowa Lubelskiego. Na całym odcinku zaplanowano 21 obiektów inżynierskich, w tym m.in. pięć mostów, 12 wiaduktów, kładkę dla pieszych, a także 7 przejść dla zwierząt.

Od Tomaszowa do granicy

Odcinek z Tomaszowa Lubelskiego do granicy z Ukrainą zostanie wytyczony w sąsiedztwie obecnej drogi krajowej 17 i zakończy się na obwodnicy Hrebennego. Trasa będzie liczyła 17,5 km i rozpocznie się za węzłem Tomaszów Lubelski Południe, gdzie przetnie obecną drogę krajową i pobiegnie po jej zachodniej stronie. Nowa droga ominie Lubyczę Królewską i wejdzie w korytarz drogi krajowej nr 17.  Zaplanowano tutaj 13 obiektów inżynierskich, w tym 8 wiaduktów, 2 mosty oraz przejścia dla zwierząt.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rozpocznie się budowa odcinka S12 Dorohucza-Chełm. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą

Łączna długość obu odcinków wyniesie 36 km, natomiast droga ekspresowa pomiędzy Piaskami a Hrebennem będzie liczyć w sumie 125 km.

Budowa kolejnych odcinków

Aktualnie na etapie realizacji w systemie „Projektuj i buduj” są cztery odcinki drogi ekspresowej S17 od Zamościa w kierunku granicy. W sierpniu złożono wniosek o wydanie decyzji ZRID dla odcinka Zamość Wschód – Zamość Południe. Natomiast dla odcinków Piaski – Łopiennik, Krasnystaw – Izbica, Izbica – Zamość Sitaniec trwa analiza ofert złożonych w przetargu.

Ponadto dwa odcinki drogi ekspresowej S17 między Piaskami a Zamościem są na etapie prac przygotowawczych. Chodzi tutaj o około 9,5 kilometrowy fragment Łopiennik – Krasnystaw oraz Zamość Sitaniec – Zamość Wschód, który będzie miał ok. 12 km długości.

5 komentarzy do “Coraz bliżej do budowy dwóch odcinków S17 pomiędzy Zamościem i granicą z Ukrainą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *