BiznesLubelskieWiadomościZ regionu

Rozpocznie się budowa odcinka S12 Dorohucza-Chełm. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła podpisanie umowy na projekt i budowę nowego odcinka drogi ekspresowej S12 między Dorohuczą a Chełmem. Odcinek o długości ponad 22 kilometrów zostanie zrealizowany przez firmę Stecol Corporation Sp. z o.o., a całkowity koszt inwestycji wyniesie 760 milionów złotych. Przewiduje się, że budowa zostanie zakończona w 2027 roku.

Umowę pomiędzy GDDKiA, a Stecol Corporation Sp. z o.o. podpisano 19 czerwca w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Przy podpisaniu umowy obecny był wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który zaznaczył, że dodanie tego odcinka do realizowanych już projektów pozwoli na osiągnięcie ponad 90% postępu prac na trasie między Piaskami, a granicą polsko-ukraińską w Dorohusku. Weber podkreślił również, że budowa nowej infrastruktury drogowej ma na celu skomunikowanie regionów Lubelszczyzny, Podkarpacia, Podlasia oraz wschodniej części województwa mazowieckiego.

GDDKiA informuje, że budowa odcinka S12 między Dorohuczą a Chełmem, o długości 22,5 km, rozpocznie się w miejscowości Chojno Nowe Drugie, a trasa będzie przebiegać wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 12. Planuje się, że droga przetnie DK12 w Tytusinie i ominie Stołpie od południa, gdzie planowana jest budowa Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP Stołpie). Na węźle Chełm Zachód droga połączy się z obwodnicą Chełma. W ramach projektu przewiduje się budowę mostu, 14 wiaduktów oraz czterech przejść dla dużych i średnich zwierząt. Dodatkowo, powstanie węzeł drogowy Siedliszcze.

Całkowity koszt umowy na projekt i budowę odcinka S12 wynosi 760 milionów złotych. Planuje się, że droga zostanie oddana do użytku w 2027 roku. Wcześniej, GDDKiA podpisała umowy na projekty dwóch innych odcinków drogi ekspresowej S12 na Lubelszczyźnie: Piaski – Dorohucza oraz Chełm – Dorohusk, o łącznej długości 33 km. Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor będzie odpowiedzialne za realizację obu tych inwestycji, których wartość przekracza 1,3 miliarda złotych.

Wojewoda lubelski wydał już decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej dla obwodnicy Chełma. Firma Strabag rozpocznie wkrótce prace na tym odcinku. Obecnie trwa m.in. inwentaryzacja dróg i nieruchomości. Droga ekspresowa S12 między Piaskami, a przejściem granicznym w Dorohusku będzie miała łączną długość około 75 kilometrów.

GDDKiA podpisała umowę na budowę odcinka S12 na odcinku Dorohucza-Chełm
fot. GDDKiA w Lublinie

2 komentarze do “Rozpocznie się budowa odcinka S12 Dorohucza-Chełm. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *