BiznesLubelskieWiadomości

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju otrzyma unijne środki na wsparcie firm z regionu

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju zostanie wyposażony w blisko pół miliarda złotych na wspieranie przedsiębiorstw z woj. lubelskiego. Do lubelskich przedsiębiorców, pieniądze mają trafić w formie preferencyjnych pożyczek. Dzisiaj została podpisana umowa pomiędzy Województwem Lubelskim a LRFR, na mocy której Fundusz będzie wdrażać środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju jest instytucją powołaną w celu realizacji długoterminowego programu inwestycyjnego. Fundusz ma za zadanie wspierać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, których siedziba, oddział, filia lub zakład produkcyjny znajduje się na obszarze województwa lubelskiego. Głównym celem Funduszu jest eliminowanie barier w dostępie do kapitału poprzez udostępnianie różnych instrumentów finansowych, w tym preferencyjnych pożyczek.

– W sytuacji, kiedy pojawiają się trudności w pozyskaniu kredytu, alternatywa w postaci oferty wyspecjalizowanej jednostki podległej Samorządowi Województwa wydaje się bardzo atrakcyjna. W ciągu kilku lat pół miliarda złotych będzie krążyło wśród mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Nikt nie będzie mógł z nami konkurować, bo ta oferta pożyczek będzie najtańsza i najbardziej korzystna – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Pierwsze środki dla LRFR Województwo Lubelskie przekazało na podstawie umowy z 3 listopada 2021 roku.  Fundusze pochodziły ze strategii wyjścia z instrumentów inżynierii finansowej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Teraz budżet Funduszu zostanie powiększony o pieniądze z RPO na lata 2014-2020. Wartość umowy przekroczy łączną kwotę 468 mln zł.

Pierwszą umowę pożyczki podpisano 15 lutego 2022 roku. Przez niespełna półtora roku działalności LRFR zaangażował środki o wartości ponad 67 mln zł. Trafiły one do 130 przedsiębiorców działających na obszarze województwa lubelskiego. Zainteresowanie taką formą wsparcia jest dosyć duże. Na ten moment do LRFR wpłynęło 315 wniosków na łączną kwotę blisko 170 mln zł.

– Chcemy rozwijać przedsiębiorstwa, stwarzać im dodatkowe szanse i zbudować regionalny system finansowy, który po zakończeniu perspektyw programów funduszowych będzie wartością dodaną dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm. Przez 14 miesięcy działalności LRFR wpłynęły do nas wnioski na sumę przekraczającą wartość, która była kierowana z pierwszej perspektywy funduszy europejskich. To pokazuje, jak duża jest potrzeba na rynku, żeby pozyskać kapitał na dobre pomysły, niekoniecznie na warunkach typowo bankowych – mówi Rafał Langiewicz, Prezes Spółki LRFR.

O preferencyjne pożyczki mogą wnioskować zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i właściciele małych i średnich firm z różnych branż.

Siedziba Spółki mieści się w Lublinie, na parterze budynku Lubelskiego Centrum Konferencyjnego przy ulicy Artura Grottgera 2. Ponadto, Fundusz posiada oddziały stacjonarne w Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej. Wnioski o pożyczki można również składać w formie elektronicznej. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Funduszu: www.lrfr-lubelskie.pl.

fot. Urząd Marszałkowski

3 komentarze do “Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju otrzyma unijne środki na wsparcie firm z regionu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *