LubelskieWiadomości

Miliony złotych dla 1211 jednostek OSP z lubelskiego

1211 jednostek ochotniczych straży pożarnych z woj. lubelskiego otrzyma wsparcie o łącznej wysokości 12 mln zł. To efekt konkursu zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski pn. „Lubelskie wspiera OSP”. Pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie strażaków w sprzęt służący ochronie życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową czy innym miejscowym zagrożeniem, a także na niezbędne wyposażenie ochrony osobistej.

Głównym celem konkursu „Lubelskie wspiera OSP”, zorganizowanego przez samorząd Województwa Lubelskiego, jest: „utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego na terenie województwa poprzez zwiększenie potencjału ratowniczego oraz poprawę możliwości funkcjonowania jednostek ochotniczych straży pożarnych w województwie”.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dworzec Lublin z dodatkowym dofinansowaniem

Oferty można było składać do 26 stycznia br. Łącznie wpłynęło 1369 wniosków, z czego do oceny merytorycznej skierowano 1252. Z tej puli rekomendację komisji konkursowej do dofinansowania otrzymały 1211 oferty. Każda z jednostek biorących udział w konkursie mogła uzyskać wsparcie w wysokości do 10 tys. złotych.

Łączna pula środku wyasygnowanych przez Urząd Marszałkowski na doposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych działających na terenie naszego regionu wyniosła 12 mln zł.

– „Samorząd Województwa Lubelskiego stoi na stanowisku, że nie ma bezpieczeństwa bez ochotniczych straży pożarnych. Odgrywają one kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego lokalnych społeczności, a przez to także regionu i całego kraju, realizując zadania w zakresie ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska. Przed służbami ratowniczymi, w tym przed ochotniczymi strażami pożarnymi, będącymi często na pierwszej linii frontu, stawiane są coraz większe wyzwania. Rosną też wobec nich społeczne oczekiwania. Będąc świadomym tego faktu, samorząd Województwa Lubelskiego zdaje sobie sprawę również z tego, że strażacy do skutecznego działania ratowniczego potrzebują przede wszystkim specjalistycznego wyposażenia” – czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego podsumowującym projekt.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyremontują drogę wojewódzką nr 806 Łuków–Dębowica

Podpisywanie umów z poszczególnymi jednostkami OSP ma się rozpocząć w połowie marca.

Zakupu sprzętu ratowniczego i ochrony osobistej z dotacji strażacy będą mogli dokonywać do 30 września br.

To nie pierwsze wsparcie, które w ostatnim czasie trafiło do jednostek OSP z woj. lubelskiego. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 do jednostek OSP samorząd Województwa skierował blisko 107,5 mln zł z funduszy unijnych.

fot. facebook – OSP w Dysie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *