BiznesLublinWiadomości

Dworzec Lublin z dodatkowym dofinansowaniem

O dodatkowe 1,46 mln zł zwiększyło się dofinasowanie Dworca Lublina z Funduszy Europejskich. Aneks do umowy w tej sprawie podpisali wczoraj członkowie zarządu Województwa Lubelskiego i Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Jest to już ósmy aneks do umowy o dofinansowanie projektu Gminy Lublin pn. „Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego”. Tym samym, pierwotna kwota 173 mln zł wsparcia z Funduszy Europejskich urosła do blisko 197 mln zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dworzec Lublin doceniony w ogólnopolskim konkursie

Opiewająca na kwotę blisko 340 mln zł inwestycja została zrealizowana w ramach Działania 5.6 „Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020”.

Uroczyste otwarcie największego w regionie Dworca miało miejsce 12 stycznia 2024 roku.

– Dworzec Lublin to wizytówka naszego regionu oraz przykład nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych i architektonicznych. Realizacja tego przedsięwzięcia wiąże się z rosnącymi kosztami i okazała się droższa niż przewidywano, a możliwości finansowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 pozwalają na dodatkowe dofinansowanie – tłumaczy marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Główną ideą budowy Dworca Lublin było zintegrowanie transportu wewnętrznego Lublina z transportem regionalnym i dalekobieżnym.

– To jedna z największych inwestycji, która połączy wszystkie dotychczas realizowane przez Miasto Lublin zadania transportowe i drogowe – zaznacza marszałek.

W ramach inwestycji wokół obiektu powstał również nowy układ drogowy, który ma usprawnić ruch i komunikację nowego obiektu.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejni przewoźnicy zabiorą pasażerów z Dworca Lublin. Będzie więcej połączeń do Warszawy, czy Chełma

– Szacuje się, iż w rezultacie projektu liczba przewozów komunikacją miejską na przebudowanych i nowych liniach komunikacji miejskiej wyniesie rocznie 3 939 016, liczba pojazdów korzystających z miejsc postojowych w wybudowanych obiektach „parkuj i jedź” rocznie wzrośnie do 31 755, natomiast liczba rowerzystów korzystających z miejsc postojowych w wybudowanych obiektach „Bike&Ride” sięgnie 6114. Dodatkowa korzyść dla regionu to spadek emisji gazów cieplarnianych. Przewiduje się, że rocznie zmniejszy się o 170,35 tony równoważnika CO2 – wylicza Anna Nycz z zespołu prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Dworzec Lublin z dodatkowym dofinansowaniem
fot. UMWL

4 komentarze do “Dworzec Lublin z dodatkowym dofinansowaniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *