LubelskieWiadomościZ kraju i ze świata

NATO rozpoczyna ćwiczenia. Na drogach zobaczymy więcej pojazdów wojskowych

Od poniedziałku, 12 lutego, na drogach m.in. woj. lubelskiego, będzie wzmożony ruch pojazdów wojskowych. Ma to związek z ćwiczeniami NATO: STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Sprzęt Sojuszu będzie przemieszczał się po autostradach, drogach ekspresowych i krajowych do końca maja br.

W pierwszej połowie 2024 roku NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Polska jest jednym z państw „gospodarzy”, dlatego na terytorium naszego kraju pojawi się znaczna liczba żołnierzy i sprzętu państw sojuszniczych. Będą to największe ćwiczenia NATO od zakończenia zimnej wojny. Weźmie w nich udział ok. 90 tys. żołnierzy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Strajk rolników sparaliżuje kraj. Jak wygląda mapa protestu w województwie lubelskim?

Jak zaznacza Sztab Generalny Wojska Polskiego ćwiczenia maja charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

– „Od 12 lutego 2024 roku na drogach niemal całego kraju odbywać się będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca” – przekazał w komunikacie Sztab Generalny WP.

W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Wyjaśniono, że przejazdy kolumn będą wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Sztab Generalny WP zapewnił jednocześnie, że przemieszczanie się pojazdów wojskowych biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowane w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch.

– „Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi” – podkreślono w komunikacie.

Jednocześnie wojsko apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, przypominając, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Budowa dwóch kolejnych odcinków S17 między Piaskami a Zamościem zbliża się wielkimi krokami

Sztab Generalny WP zaapelował także o ochronę danych, w tym: nie publikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

– „Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności” – uczulają wojskowi.

fot. fot. Sztab Generalny WP

Jeden komentarz do “NATO rozpoczyna ćwiczenia. Na drogach zobaczymy więcej pojazdów wojskowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *