LubelskieWiadomości

Rosyjska rakieta wleciała na terytorium Polski. Zaledwie kilkanaście kilometrów od Dołhobyczowa

Jedna z rosyjskich rakiet manewrujących wleciała nad Polskę – poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej doszło w niedzielę, 24 marca, na wysokości miejscowości Oserdów (powiat tomaszowski). Obiekt przebywał na terytorium naszego kraju przez niecałą minutę.

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez jedną z rakiet manewrujących doszło w niedzielę, 24 marca, o godz. 4:23 polskiego czasu.

Obiekt miał zostać wystrzelony dzisiaj w nocy przez lotnictwo dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej.

– „Celem wykonywanych uderzeń były miejscowości znajdujące się w zachodniej Ukrainie” – informuje dalej Dowództwo.

Obiekt wleciał w polską przestrzeń na wysokości miejscowości Oserdów (woj. lubelskie), czyli zaledwie kilkanaście kilometrów od przejścia granicznego w Dołhobyczowie. Rakieta opuściła terytorium naszego kraju po 39 sekundach.

Jak zapewniono: – „W trakcie całego przelotu obiekt był obserwowany przez wojskowe systemy radiolokacyjne”.

>>> CZYTAJ TAKŻE: NATO rozpoczyna ćwiczenia. Na drogach zobaczymy więcej pojazdów wojskowych

W odpowiedzi aktywowano m.in. polskie i sojusznicze lotnictwo.

– „Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione” – podkreśliło w swoim komunikacie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Do incydentu odniósł się również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera, który poinformował, że rozmawiał w tej sprawie z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

– Zwierzchnik Sił Zbrojnych został niezwłocznie poinformowany. Sojusznikom przekazano także informacje o przebiegu kolejnego incydentu naruszenia granicy NATO przez środki bojowe Federacji Rosyjskiej – przekazał na portalu X Siewiera.

Jak zapewniono: – „Wojsko Polskie na bieżąco monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej”.

Wcześniej Dowództwo Operacyjne RSZ informowało o wzmożonej aktywności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związanej z uderzeniami lotniczo-rakietowymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy. Rakiety miały zostać wystrzelone przez bombowce strategiczne TU-95.

fot. Wikipedia – bombowiec strategiczny TU-95MS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *