LubelskieWiadomościZdrowie

Robot operował pacjenta z rakiem pęcherza moczowego. To pierwszy taki zabieg w Lublinie

W szpitalu przy al. Kraśnickiej po raz pierwszy przeprowadzono operację usunięcia pęcherza moczowego z wykorzystaniem robota da Vinci.

W Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej, działającym w Szpitalu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, dr n. med. Janusz Frey i dr n. med. Gabriel Surdacki przeprowadzili pierwszą operację usunięcia pęcherza moczowego z wykorzystaniem systemu robotycznego. Jeszcze niedawno operacje tego typu wykonywano głównie tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Odtąd, lubelski ośrodek jako jeden z nielicznych w Polsce będzie wykonywał ten zabieg w całości przy użyciu robota da Vinci.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja w pracowni endoskopowej lubelskiego szpitala

– W Szpitalu Wojewódzkim już od ponad dwóch lat zajmujemy się kompleksowym diagnozowaniem i nowoczesnym leczeniem nowotworów układu moczowego z użyciem systemu robotycznego da Vinci. Pierwszą procedurą z użyciem robota, którą wprowadziliśmy do rutynowego stosowania, była prostatektomia radykalna. Stosuje się ją w leczeniu raka gruczołu krokowego. Warto podkreślić, że wykonaliśmy już ponad 230 tego typu operacji – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

W leczeniu zaawansowanego raka pęcherza moczowego standardowo wykonuje się cystektomię radykalną. W trakcie tej operacji pęcherz moczowy i węzły chłonne miedniczne są usuwane, a następnie lekarze wykonują odprowadzenie moczu przez urostomię wykonaną z fragmentu jelita. W metodzie klasycznej wymaga to ponad 20-centymetrowego cięcia w podbrzuszu oraz bardzo często jest związane z dużym bólem pooperacyjnym oraz koniecznością przetaczania krwi w trakcie operacji.

Robot operował pacjenta z rakiem pęcherza moczowego

– Użycie robota da Vinci do tego rodzaju operacji pozwala znacząco zmniejszyć ból pooperacyjny, ogranicza utratę krwi w trakcie operacji i przyspiesza rekonwalescencję pacjentów po tak dużym zabiegu operacyjnym, jakim jest usunięcie pęcherza moczowego. W większości ośrodków w Polsce, które wykonują cystektomię metodą robotyczną, tzw. część jelitowa, czyli wykonanie urostomii do odprowadzenia moczu, jest przeprowadzane w sposób klasyczny, czyli przez duże cięcie na brzuchu. Nasz ośrodek jako jeden z nielicznych w Polsce będzie wykonywał ten zabieg w całości przy użyciu systemu robotycznego, bez konieczności szerokiego rozcinania powłok jamy brzusznej – podkreśla specjalista urolog dr n. med. Janusz Frey, który przeprowadził ponad 150 operacji tego typu w swojej karierze zawodowej i po raz pierwszy wykonał ją w Lublinie.

Dr Janusz Frey jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Karierę chirurga robotycznego rozpoczął od chirurgii jelita grubego i odbytnicy w Szpitalu Wojewódzkim w Karlskronie (Szwecja), a następnie poszerzył swoje kompetencje o zabiegi urologiczne w Szpitalu Uniwersyteckim w Örebro (Szwecja). W chwili obecnej pełni rolę ordynatora oddziału urologii w Szpitalu w Karlskronie. Pracuje także w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Z kolei dr n. med. Gabriel Surdacki jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Swoją karierę urologiczną rozpoczynał w Szpitalu Kolejowym w Lublinie, a obecnie od 2022 r. pracuje w Oddziale Urologii WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej w Lublinie wchodzi na wyższy poziom (foto)

W zakresie urologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej wykonywane są również nefrektomie oraz operacje usunięcia guza nerki. Zabiegi te cechują się zdecydowanie mniejszą utratą krwi oraz szybszym powrotem pacjenta do zdrowia. Użycie robota da Vinci eliminuje konieczność wykonywania dużego cięcia na brzuchu i sprawia, że pacjent może samodzielnie chodzić i jeść już w drugim dniu po operacji.

Oprócz urologii operacje z użyciem robota da Vinci wykonywane są także w zakresie: chirurgii i ginekologii. W planach są też zabiegi: torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii.

W asyście da Vinci w lubelskim szpitalu wykonano jak dotąd ponad 500 operacji.

Robot operował pacjenta z rakiem pęcherza moczowego

fot. materiały prasowe

Jeden komentarz do “Robot operował pacjenta z rakiem pęcherza moczowego. To pierwszy taki zabieg w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *