LubelskieWiadomościZdrowie

Szpital przy al. Kraśnickiej ma nowy tomograf. To jedno z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku (foto)

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie trafił jeden z najnowocześniejszych tomografów dostępnych na rynku. Urządzenie marki Canon Aquilion One Genesis zastąpiło stary, pracujący od 17 lat tomograf komputerowy. Ponadto, w ramach realizowanego projektu generalny remont przeszedł Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej, w tym pracownia, gdzie znajduje się nowe urządzenie. Łączny koszt zakupu sprzętu i prac budowlano-instalacyjnych wyniósł ponad 8 mln złotych.

Nowy tomograf marki Canon Aquilion One Genesis to jeden z najpotężniejszych skanerów dostępnych na rynku. Podczas jednego obrotu lampy rentgenowskiej wokół pacjenta informacje o strukturach ciała zbierane są jednocześnie przez 320 rzędów detektorów. To cztery razy więcej niż w największym dotychczas tomografie w szpitalu przy al. Kraśnickiej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ortopedzi z lubelskiego szpitala prowadzą operacje z wykorzystaniem wideomikroskopu (foto)

Dzięki nowej aparaturze szpital zyskuje lepsze możliwości diagnostyki obrazowej. Nowy tomograf pozwoli nie tylko skrócić czas trwania badań, ale zmniejszy się ich inwazyjność.

Konstrukcja tomografu ułatwia uzyskanie obrazów wysokiej jakości również u pacjentów, którym nie jest łatwo pozostać w zupełnym bezruchu, chodzi w szczególności o osoby starsze, po urazach.

Szeroki zakres skanowania oraz bardzo krótki czas pojedynczego obrotu lampy pozwalają na uzyskanie wysoce precyzyjnych obrazów serca. Pozwala to na nieinwazyjne badanie tętnic wieńcowych również u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Podobnie badania czynnościowe przepływu krwi przez mózg w diagnostyce udaru będą teraz szybsze i dokładniejsze.

Szpital przy al. Kraśnickiej ma nowy tomograf
fot. UMWL

– Każdego miesiąca przeprowadzamy ponad 500 badań w pracowni rezonansu magnetycznego i 80 operacji z zakresu radiologii zabiegowej. Dysponujemy ponadto trzema pracowniami USG oraz cyfrowymi pracowniami radiografii i mammografii. Staramy się wykorzystywać dostępną aparaturę w stopniu maksymalnym. W rezultacie, rocznie wykonujemy w zakładzie łącznie blisko 90 tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej – mówi lek. Maciej Mazgaj, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Warto także podkreślić, że nowy tomograf ma jedną z największych spotykanych na rynku średnic gantry – otworu, do którego wprowadzany jest pacjent. Ta cecha, w połączeniu ze stołem do badań o nośności aż 300 kg, pozwala na wykonywanie tomografii komputerowej pacjentom cierpiącym na znaczną otyłość.

– Przekłada się to na skrócenie czasu trwania badania, umożliwia zmniejszenie dawki promieniowania jonizującego, jaką otrzymuje pacjent, oraz ograniczenie ilości podawanego środka kontrastującego. Dodatkowo dawkę promieniowania jonizującego zmniejsza też również zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, algorytmów rekonstrukcji obrazu wykorzystujących sztuczną inteligencję – przekonuje Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Nowy tomograf został zakupiony w ramach projektu. „Zakup sprzętu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie – poprawa dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych”.

Dzięki jego realizacji pracownia tomografii w szpitalu przy al. Kraśnickiej przeszła generalny remont i została dostosowana do wymagań technicznych dla tego rodzaju sprzętu.

Szpital przy al. Kraśnickiej ma nowy tomograf
fot. UMWL

Oprócz tomografu szpital z projektu zakupił również inne sprzęty, m.in. system laserowej nawigacji biopsyjnej w pracowni TK, aparat USG z funkcją obrazu MR, diagnostyczny aparat USG dla Oddziału Gastroenterologii, aparat USG do pracowni Radiologii Zabiegowej, urządzenie do krioablacji.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są badania niemal wszystkimi dostępnymi dziś metodami. Oprócz radiologii klasycznej, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, wykonuje się też mammografię cyfrową i badania ultrasonograficzne. Z kolei w pracowni radiologii zabiegowej przeprowadza się małoinwazyjne procedury zarówno diagnostyczne, jak i lecznicze, głównie w chorobach naczyń, lecz także z zakresu urologii, gastrologii, chirurgii czy onkologii.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmodernizowano jedyny w regionie oddział toksykologii. Pacjenci z zatruciami będą leczeni w lepszych warunkach

Zakład jako pierwszy ośrodek na Lubelszczyźnie przeprowadził operację trombektomii mechanicznej u pacjenta z ostrym niedokrwiennym udarem mózgu, polegającą na udrożnieniu tętnicy mózgu zamkniętej przez zator. Szpital przy al. Kraśnickiej jest też liderem w regionie pod względem liczby wykonanych krioablacji – nowoczesnej operacji wykonywanej w przypadku guzów nerek, polegającej na ich zamrożeniu po nakłuciu przez skórę. Operacja jest minimalnie inwazyjna, w większości przypadków nie wymaga znieczulenia ogólnego.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej w ciągu miesiąca wykonuje się ponad 2,5 tys. badań.

Szpital przy al. Kraśnickiej ma nowy tomograf
fot. UMWL

2 komentarze do “Szpital przy al. Kraśnickiej ma nowy tomograf. To jedno z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku (foto)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *