LubelskieWiadomościZdrowie

W Poniatowej będą leczyć pacjentów z zaburzeniami snu

Samodzielne Publiczne Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej otworzy wkrótce pracownię polisomnografii, która umożliwi leczenie pacjentów z zaburzeniami snu.

Pracowania polisomnografii pierwszych pacjentów z zaburzeniami snu przyjmie jeszcze w tym miesiącu. To efekt zakupu w grudniu ubiegłego roku nowoczesnego aparatu ultrasonograficznego (USG), który został sfinansowany ze środków Województwa Lubelskiego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: W lubelskim szpitalu powstanie oddział kardiochirurgii

– Sanatorium w Poniatowej specjalizuje się w leczeniu gruźlicy i chorób płuc, a obrazowanie ultrasonograficzne jest jednym z podstawowych narzędzi w diagnostyce. Zakup nowoczesnego aparatu USG z wieloma możliwościami i funkcjami pozwoli nam na redukcję innych badań, a co za tym idzie – ograniczenie czasu, jaki upłynie od przyjęcia pacjenta do pełnej diagnostyki – podkreśla Przemysław Choina, dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

Okazuje się, że zainteresowanie przeprowadzaniem tego typu badań jest ogromne. Potwierdzają to kolejki pacjentów oczekujących na takie badanie w innych placówkach naszego regionu. Aby badanie polisomnograficzne dało wiarygodne wyniki, powinno trwać co najmniej sześć godzin i musi być przeprowadzane w warunkach szpitalnych.

Jak zaznacza Przemysław Choina, pracownia polisomnograficzna, składająca się z dwóch stanowisk, daje szanse na zwiększenie zakresu świadczeń dla mieszkańców z całego województwa. Pozwoli także rozszerzyć panel wykonywanych świadczeń diagnostyki i leczenia zaburzeń snu.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Robot ortopedyczny wesprze chirurgów szpitala przy al. Kraśnickiej

W planach na ten rok przewidziano także modernizację kotłowni gazowo-olejowej oraz realizację I etapu przebudowy i rozbudowy Szpitala w ramach której zmodernizowana zostanie m.in. Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc. Z kolei Remont kotłowni obejmuje wymianę dwóch starych kotłów na trzy nowoczesne, które będą znacznie tańsze w eksploatacji. Modernizacja szpitalnej kotłowni zakończyć się ma jeszcze w tym roku.

W Poniatowej będą leczyć pacjentów z zaburzeniami snu
fot. UMWL

Jednym z głównych schorzeń zaburzeń snu dotykających mieszkańców naszego regionu jest obturacyjny bezdech senny, który może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca, niewydolności serca oraz udarów mózgu. Konsekwencje tych stanów są poważne, występuje bowiem nadmierna senność w ciągu dnia, bóle głowy, skoki ciśnienia tętniczego, arytmie serca, upośledzenie pamięci, zaburzenia uwagi i depresja.

 

Jeden komentarz do “W Poniatowej będą leczyć pacjentów z zaburzeniami snu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *