LubelskieWiadomościZdrowie

Szpital przy al. Kraśnickiej ma powód do świętowania. Robot da Vinci wykonał już 400 operacji

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie przeprowadzono właśnie 400. operację przy użyciu robota da Vinci. Narzędzie zostało zakupione w 2022 roku przy wsparciu samorządu Województwa Lubelskiego. Dzięki tej inwestycji, szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do elitarnej grupy placówek medycznych w kraju, które wykorzystują zaawansowane technologie robotyczne w swojej pracy.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Placówka przy al. Kraśnickiej dwa lata temu dołączyła do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ortopedzi z lubelskiego szpitala prowadzą operacje z wykorzystaniem wideomikroskopu (foto)

Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii (onkologiczna chirurgia kolorektalna), urologii (prostatektomie radykalne) i ginekologii (nowotwory trzonu macicy i stany przedrakowe szyjki macicy). W planach jest również prowadzenie zabiegów z użyciem robota da Vinci w zakresie torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii.

– W porównaniu do chirurgii tradycyjnej przeprowadzenie operacji z użyciem robota przynosi pacjentowi szereg korzyści. Jest to przede wszystkim znaczne zmniejszenie dolegliwości po operacji, skrócenie czasu hospitalizacji nawet o kilka dni w stosunku do tradycyjnej chirurgii, a także mniej podanych leków przeciwbólowych. Wykorzystywane narzędzia robotyczne zmniejszają również urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych – mówi dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, który przeprowadził w szpitalu przy al. Kraśnickiej 400. zabieg z użyciem robota da Vinci.

Prof. Andrzej Nowakowski jest także kierownikiem Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Pracuje także w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Jest jednym z kilku lekarzy – zaproszonych do współpracy przez Piotra Mateja, dyrektora szpitala przy al. Kraśnickiej – którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji robotycznych, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów. Zabiegi z chirurgii robotycznej mogą wykonywać jedynie lekarze posiadający stosowne certyfikaty, a proces kształcenia trwa kilka miesięcy.

To właśnie jeden z proktorów, chirurg dr n. med. Jerzy Draus, przeprowadził w 2022 roku w lubelskim szpitalu pierwszą operację z użyciem robota da Vinci. Zresztą cały czas operuje i szkoli lekarzy przy al. Kraśnickiej. Dr Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał w sumie ponad 1200 operacji kolorektalnych (jelita grubego) z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 300 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Obecnie jest Ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstade w Szwecji.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmodernizowano jedyny w regionie oddział toksykologii. Pacjenci z zatruciami będą leczeni w lepszych warunkach

Nowoczesny sprzęt i zespół wykwalifikowanych lekarzy przyczynił się do otwarcia w szpitalu przy al. Kraśnickiej Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej. Podstawowym celem działania Centrum jest działalność lecznicza oraz dydaktyczna, w tym m.in. kształcenie i szkolenie personelu medycznego, działalność oświatowa, promocja zdrowia oraz działalność naukowa.

Dotychczas przeprowadzonych zostało 5 szkoleń dla kilkunastu chirurgów m.in. ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy, Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie.

400 operacji przy użyciu robota da Vinci
fot. Szpital Wojewódzki

4 komentarze do “Szpital przy al. Kraśnickiej ma powód do świętowania. Robot da Vinci wykonał już 400 operacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *