Park w Puławach z szansą na listę UNESCO
Puławski kompleks parkowo-ogrodowy uzyskał pozytywną rekomendację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącą możliwości ubiegania się o miejsce w gronie polskich kandydatów do statusu obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na liście informacyjnej znajdują się już m.in. modernistyczne centrum Gdyni i dolina Dunajca w Pieninach.
Historia zespołu parkowo-pałacowego w Puławach sięga II połowy XVII wieku, ale jego okres świetności przypada na czas, gdy właścicielem obiektu był książę Adam Kazimierz Czartoryski wraz małżonką, Izabelą z Flemingów. Księżna, kierowana ambicjami stworzenia w Puławach odpowiednika królewskiego dworu, przeobraziła wcześniejszy ogród geometryczny w romantyczny park krajobrazowy o charakterze heroiczno-patriotycznym. Znalazły w nim miejsce zarówno rodzime gatunki drzew, jak i nowe formy ogrodowe (m.in. klomb, aleja gotycka, grota); zbudowano także dwa nowe pawilony: Dom Gotycki oraz stylizowaną na rzymską budowlę Świątynię Sybilli.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Miasto podsumowuje sezon turystyczny. Po raz pierwszy pękł milion!
Jak podkreśla Katarzyna Pałubska, dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, puławski park spełnia określone przez UNESCO kryteria i ze względu na swoją architekturę, jednolitość lub zespolenie z krajobrazem ma wyjątkową wartość z punktu widzenia historii, sztuki lub nauki. Elementem wyróżniającym park jest również rola kobiety jako inicjatorki jego przebudowy i rozwoju, równocześnie aktywnej uczestniczki europejskiego życia kulturalnego, intelektualnego i politycznego.
Terenem zespołu parkowo-pałacowego zarządza obecnie (od 1950 r.) Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa–Państwowy Instytut Badawczy. Wprawdzie niewiele drzew zasadzonych z polecenia księżnej Izabeli przetrwało do czasów współczesnych, ale park nadal jest jednym z najładniejszych w Polsce.
Być może miejsce na liście UNESCO pozwoli na pokazanie go światowej publiczności.