W Puławach jak na wyprawie polarnej
We wtorek, 21 lutego, nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum Badań Polarnych (MBP) w Puławach. To pierwsze tego typu miejsce w kraju, z ambicjami na zostanie centrum polskiego polarnictwa.
Inicjatorem powstania muzeum i jego pierwszym dyrektorem był zmarły w 2022 roku prof. Andrzej Piotrowski, geolog, autor licznych publikacji popularno-naukowych, m.in. z zakresu paleontologii i historii badań polarnych. Idea utworzenia placówki zyskała poparcie województwa lubelskiego, które prowadzi Muzeum Badań Polarnych wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum działa w budynku przy ul. 4 Pułku Piechoty, poprzednio należącym do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Pasjonat ludzkich losów. Wystawa rzeźby Stanisława Strzyżyńskiego w Muzeum Nadwiślańskim
W MBP zgromadzono liczne eksponaty związane z polskimi badaniami obszarów polarnych. Wśród nich znajdują się pochodzące ze zbiorów puławskiego polarnika, prof. Aleksandra Kosiby, pamiątki z przedwojennych wypraw na Grenlandię, w tym m.in. rzeźby z kości morsa, strój Inuity czy model kajaka, a także skuter śnieżny i helikopter, które służyły badaczom z polskich stacji polarnych. Za sporego kalibru ciekawostkę uznać można zaprezentowane w muzeum fragmenty szkieletu wieloryba, którego kość szczękowa osiąga rozpiętość 4 m.
– „Przed nami tworzenie kolejnych wystaw, rozwijanie działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Chciałbym, żeby to muzeum było żywym pomnikiem pasji i osiągnięć polskiej polarystyki, a także miejscem przyjaznym dla społeczeństwa” – mówił dyrektor placówki, Piotr Kondraciuk.
Zdaniem prezydenta Puław, Pawła Maja, muzeum jest bardzo ciekawym punktem na mapie miasta: – „To muzeum z pewnością dodaje różnorodności ofercie kulturalnej i edukacyjnej Puław, co może pozytywnie wpływać na przyrost liczby turystów, wszystkich osób odwiedzających nasze miasto”.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Instytucja z Lubelszczyzny nominowana do tytułu Europejskiego Muzeum Roku 2024
MBP zwiedzać można od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00. Normalny bilet wstępu kosztuje 12 zł, a ulgowy 8 zł. W piątki placówkę zwiedzimy bezpłatnie.
Wszystkie informacje na temat muzeum znaleźć można na jego stronie internetowej.
fot. fb
Pingback: Muzeum Nadwiślańskie i Uniwersytet Przyrodniczy będą współpracować
Pingback: Zdjęcia najlepszych fotografów przyrodniczych z całego świata zjechały do Kazimierza Dolnynego