ChełmRolnictwo

Trwa protest rolników na DK nr 12 przed przejściem granicznym w Dorohusku

Rolnicy blokują przejście graniczne w Dorohusku w proteście przeciwko nierealizowaniu obietnic rządu dotyczących stabilizacji rynku zbóż. Grupa kilkunastu rolników zablokowała drogę prowadzącą do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w miejscowości Okopy na krajowej „dwunastce” przy użyciu ciągników rolniczych. Policja zabezpiecza miejsce protestu, a rolnicy deklarują, że będą kontynuować akcję do późnych godzin nocnych w niedzielę, 11 czerwca.

Głównym powodem protestu jest niezadowolenie z nierealizowania obietnic rządu dotyczących stabilizacji rynku zbóż. Rolnicy twierdzą, że sytuacja jest tragiczna, a napływ zboża z Ukrainy na teren Unii Europejskiej pogarsza ich sytuację. Od 6 czerwca obowiązuje zakaz rozładowywania pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy na terenie Polski, zezwolony jest jedynie tranzyt. Unia Europejska przedłużyła to rozporządzenie do 15 września.

Protestujący blokują jedynie samochody ciężarowe zmierzające w kierunku granicy, przy czym co godzinę przepuszczane są dwie ciężarówki. Autokary mogą poruszać się swobodnie w obu kierunkach. Zakończenie protestu rolników przewidziane jest na godz. 00:00 12 czerwca.

Policja monitoruje sytuację i zapewnia bezpieczeństwo na miejscu protestu. Organizatorzy protestu apelują do rządu o podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie rynku zbóż i ochronę interesów polskich rolników, dając do zrozumienia, że ich sytuacja wymaga natychmiastowej uwagi ze strony rządu.

Protest rolników przed przejściem granicznym w Dorohusku – fot. Policja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *