W sąsiedztwie lubelskiego lotniska powstanie baza śmigłowców wojskowych. W. Kosiniak-Kamysz: Wzmacniamy potencjał bezpieczeństwa i obrony
Obok Portu Lotniczego Lublin powstanie stała baza śmigłowcowa Wojsk Lądowych RP. W poniedziałek, 25 marca, na lubelskim lotnisku list intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele lubelskiego samorządu z wicepremierem i Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
– To przedsięwzięcie jest wielkim wyróżnieniem dla Lublina i naszego regionu, ale także świadczy o podniesieniu bezpieczeństwa miasta i województwa – podkreślił prezydent Lublina, Krzysztof Żuk
>>> CZYTAJ TAKŻE: Wracają loty z Lublina do Gdańska. Nad polskie morze polecimy dwa razy w tygodniu
Podpisanie listu intencyjnego o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z akcjonariuszami Portu Lotniczego Lublin, odbyło się w poniedziałek, 25 marca, na terenie lotniska.
Baza będzie zlokalizowana na 100 hektarach, które Ministerstwo Obrony Narodowej pozyska od lubelskiego samorządu.
– Ten moment jest ważnym momentem z kilku powodów, bo to jest moment symboliczny, ale to jest też moment strategiczny, wybrania portu lotniczego, który będzie stanowił przestrzeń i miejsce do dbania o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Będą tutaj na stałe stacjonować śmigłowce Wojsk Lądowych, które modernizujemy. Dokonujemy też nowych zakupów. Będą się tutaj, w co głęboko wierzę, szkolić wojskowi piloci. Będziemy rozwijać regionalnie instytucje i infrastrukturę. Możemy tu połączyć funkcję bezpieczeństwa, funkcję turystyczną i funkcję gospodarczą – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jak zaznaczył minister, inwestycja w lubelskie lotnisko i rozlokowanie tutaj stałej bazy dla śmigłowców stanowi ogromne wzmocnienie dla potencjału bezpieczeństwa i obrony.
– Polska wschodnia, to jest ta część kraju, która zasługuje dziś na generalne wsparcie. Musi być tu stała obecność wojsk sojuszniczych, ale nasze wojsko też musi inwestować w te tereny – pokreślił minister.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelskie lotnisko będzie współpracować z Akademią WSEI
W tym roku Port Lotniczy Lublin zakończy także inną dużą inwestycję – nowoczesny terminal cargo przeznaczony do składowania towarów, obejmujący halę magazynowo – przeładunkową o powierzchni blisko 2 tys. mkw., z dedykowanymi pomieszczeniami do obsługi towarów specjalnych i rampami do rozładunku ciężarówek. Do użytku zostanie oddany także budynek biurowy oraz plac manewrowy wraz z drogą dojazdową i chodnikami. Koszt całej inwestycji blisko 18 mln złotych.
Nowy terminal cargo może mieć kluczowe znaczenie dla regionu m.in. podczas wsparcia odbudowy Ukrainy.
Pingback: Lato 2024 w Porcie Lotniczym Lublin oficjalnie rozpoczęte!
Pingback: Centralne Obchody Dnia Weterana w Lublinie
Pingback: Nie żyje żołnierz ugodzony nożem na granicy. Przed urzędem wojewódzkim opuszczono flagę
Pingback: Jest nowy prezes Portu Lotniczego Lublin. To były wojskowy
Pingback: W. Kosiniak-Kamysz: COVID-19 i wojna pokazały nam zagrożenia dla łańcuchów dostaw. Musimy być niezależni w produkcji sprzętu wojskowego