Lublin ma nowego koziołka. Przypomina o lubelskim akcencie w „Lalce” B. Prusa
Drużyna lubelskich koziołków cały czas rośnie w siłę. W sobotę, 27 lipca, do Onufrego, Kazika, Lucka, Stasia, Vetka, Światłowida, Szarytki Marianny, Łukasza, Macieja, Janka i Jurka dołączył… Jan.
Jedenasta rzeźba koziołka stanęła przed kamienicą przy ul. Krakowskie Przedmieście 6 w Lublinie. Imię figurki czytającej „Lalkę” Bolesława Prusa nie jest przypadkowe. To właśnie w tym miejscu zlokalizowany był sklep Jana Mincla – bohatera jednej z najsłynniejszych polskich dziewiętnastowiecznych powieści.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowe koziołki upamiętniły wojenną historię Lublina
W tamtym czasie był to najlepszy sklep w Lublinie, w którym handlowano artykułami kolonialnymi i galanterią. W jego oknie stał drewniany pajac, za sznurki którego pociągał sam właściciel pozdrawiający w ten sposób przechodniów.
Kim był Jan Mincel?
Jan Nepomucen Mincel urodził się 1 marca 1795 roku w północnych Czechach. W 1821 r. poślubił Tekle z Fenglerów stając się współwłaścicielem kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6. Przejął także znajdujące się na parterze sklepy. Był jednym z najzamożniejszych obywateli miasta i członkiem Zgromadzenia Kupców miasta Lublin. Mincel prawdopodobnie osobiście znał się z Bolesławem Prusem, co tłumaczy dlaczego jego postać stała się pierwowzorem jednego z bohaterów „Lalki”.
– „Sklep Mincla znałem od dawna, ponieważ ojciec wysyłał mnie do niego po papier, a ciotka po mydło. Zawsze biegłem tam z radosną ciekawością, ażeby napatrzeć się wiszącym za szybami zabawkom” – pisał o sklepie Mincla Prus.
Fundatorem nowego koziołka jest firma Trawena, największy w Polsce producent odzieży trudnopalnej dla Wojska Polskiego i wiodący dostawca dla innych armii UE. W 2020 roku firma nabyła kamienicę przy Krakowskim Przedmieściu 6. Obecnie mieści się tam Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Kawiarnia Cofix oraz biuro firmy Trawerna. Nowy właściciel zadbał, aby duch Lalki Bolesława Prusa był ciągle żywy w tym obiekcie i otworzył dla turystów Apartamenty Lalka. Odwiedzający mają w każdym pokoju dostęp do unikatowych egzemplarzy książki Bolesława Prusa. Nie zabrakło tam również innych nawiązań do powieści, takich jak rękopisy na ścianach czy liczne grafiki.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin upamiętnia ofiary akcji „Reinhardt”
Za projekt koziołka ubranego w elegancki surdut odpowiada Fundacja „Lubelskie Koziołki”.
Drużyna lubelskich koziołków rośnie w siłę
Jan to już jedenasty z kolekcji lubelskich koziołków, z których każdy opowiada inną historię. Koziołek Onufry stoi przed Ratuszem, Kazik, wita turystów przy Bramie Krakowskiej, Staś znajduje się na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1, Lucka możemy spotkać w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, a Vetek, dumnie wypina pierś przy klinice weterynaryjnej na Szmaragdowej. Są jeszcze Światłowid stojący przy Warsztatach Kultury na ul. Grodzkiej i Szarytka Marianna – przy SPSK Nr 1. W okolicach Teatru Starego stoi Łukasz, a Obrońcy Miasta – Janek i Jurek pojawili się niedawno (w kwietniu br.) przed budynkiem szpitala wojskowego przy al. Racławickich.
fot. Fundacja „Lubelskie Koziołki”
Pingback: Miasto ponownie dopłaci organizacji pozarządowym. Ruszył kolejny nabór ofert
Pingback: Miasto ponownie dopłaci organizacji pozarządowym. Rusza nabór ofert
Pingback: 10 lubelskich ulic otrzyma nazwy. Uhonorują m.in. związanych z Lublinem drukarzy, księgarzy, czy muzealników
Pingback: W Lublinie powstaje nowy szlak koziołków