Miejska Pasieka Artystyczna nagrodzona w ogólnopolskim konkursie
Lubelska Miejska Pasieka Artystyczna CSK triumfuje na arenie krajowej. Marcin Sudziński, jej opiekun, sięgnął po najwyższe laury w IX edycji konkursu „Pszczelarz roku”. Jakość miodu produkowanego w pasiece zaskakuje ekspertów i ustanawia nowe standardy.
18 października 2023 roku, w urokliwej Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, brzmiały oklaski i brawa. To właśnie tam, Marcin Sudziński – opiekun Miejskiej Pasieki Artystycznej CSK – został uhonorowany w dwóch kategoriach: „Pszczelarstwo Miejskie” oraz za „Innowacyjne rozwiązania w pasiece”. To podwójne wyróżnienie zwraca uwagę na rosnącą rolę miejskich pasiek w krajobrazie pszczelarskim Polski.
Jednak to nie koniec sukcesów. Próbki miodu z pasieki CSK zostały poddane rygorystycznym badaniom przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Rezultaty? Rewelacyjne. W tegorocznym miodzie liczba diastazowa wyniosła aż 37,7, znacząco przekraczając normę, która wynosi… 8. To doskonała wiadomość dla tych, którzy cenią miód za jego właściwości prozdrowotne.
Wysoką jakość miodu z pasieki CSK potwierdzają również analizy przeprowadzone przez lubelskie ośrodki naukowe. Wyniki badań wykonanych na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS oraz Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie mówią same za siebie – mamy do czynienia z produktem najwyższej jakości.
Nie ma więc nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się odwiedzić pasiekę, zwłaszcza w sezonie, aby na własne oczy zobaczyć, jak wygląda proces miodobrania. Co więcej, odwiedzający mogą nawet skosztować tego złocistego nektaru prosto z woskowego plastra.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Festiwal „Kuchnia Inspiracji”. Lublin odda hołd… burakowi
Jakość miejskiego miodu z Lublina nie tylko dorównuje, ale nawet przewyższa ten ze wsi. To kolejny dowód na to, że innowacyjność i kreatywność mają swoje miejsce również w pszczelarstwie. I jak pokazuje przykład Miejskiej Pasieki Artystycznej CSK, mogą być za to nagradzane.
Pingback: Lublin serwuje "Kreacje Kulinarne". Bezpłatne warsztaty dla najmłodszych już w tę sobotę
Pingback: Miód z Lubelszczyzny będzie jeszcze lepszy? Marszałek wspiera pszczelarzy
Pingback: Tarasy Widokowe CSK znowu otwarte
Pingback: Jak smakuje miód z bębna pralki? Zamość zaprasza na degustację