EdukacjaLublinWiadomości

22 polskie uczelnie w prestiżowym rankingu QS World University Rankings 2024, w tym jedna z Lublina

W tegorocznej, 20. edycji prestiżowego rankingu QS World University Rankings 2024 aż 22 polskie uczelnie znalazły się wśród najlepszych na świecie. Z polskich szkół wyższych najwyżej oceniony został Uniwersytet Warszawski. W tym elitarnym gronie, jako jedyna uczelnia z Lublina, znalazła się również Politechnika Lubelska.

W najnowszym rankingu QS World University Rankings 2024, uwzględniającym 1500 uczelni z 104 krajów, Polska reprezentowana jest przez 22 szkoły wyższe. Wśród nich znalazła się Politechnika Lubelska, jako jedyna uczelnia z Lublina. W przedziale 1201-1400, tym samym co lubelska szkoła wyższa, uplasowały się również uniwersytety: Rzeszowski, Warmińsko-Mazurski, Śląski oraz Uniwersytet w Białymstoku.

Najwyżej ocenionym polskim reprezentantem w rankingu, podobnie jak w roku ubiegłym został Uniwersytet Warszawski, który zajął 262 miejsce. Tuż za nim znalazły się: Uniwersytet Jagielloński (304 miejsce) oraz Politechnika Warszawska (571 miejsce).

Ranking QS, przygotowywany przez brytyjską firmę Quacquarelli Symonds, jest jednym z najbardziej prestiżowych zestawień uczelni na świecie. Wyniki bazują na analizie 17,5 mln artykułów naukowych oraz opiniach ponad 240 tys. wykładowców i pracodawców. W tym roku wprowadzono zmiany w metodologii rankingu, uwzględniając nowe wskaźniki takie jak: zrównoważony rozwój, wyniki zatrudnienia oraz międzynarodową sieć badawczą.

Najważniejszy jest wskaźnik badań i odkryć stanowiący 50% wagi. Składają się na niego oceny ekspertów akademickich z całego świata oraz liczba cytowań. Istotne jest również kryterium zatrudnialności, opierające się przede wszystkim na opiniach pracodawców.

Dla lubelskiej uczelni kluczowymi wskaźnikami okazały się: udział w międzynarodowych sieciach badawczych, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów oraz wyniki zatrudnienia.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Uczniowie na wakacjach, a w lubelskich szkołach i przedszkolach intensywne remonty

Na czele globalnego rankingu QS stanęły prestiżowe uczelnie ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajął Massachusetts Institute of Technology (Cambridge, USA), a podium dopełniły University of Cambridge (Wielka Brytania) oraz University of Oxford (Wielka Brytania).

Do rankingu zgłosiły się łącznie 2963 instytucje z całego świata.

Jeden komentarz do “22 polskie uczelnie w prestiżowym rankingu QS World University Rankings 2024, w tym jedna z Lublina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *