TurystykaWiadomościZ kraju i ze świata

Bezpieczne wakacje, czyli jak zadbać, by dziecko nie zgubiło się podczas wyjazdu

Lato w pełni, a sezon wakacyjny zachęca do rodzinnych wyjazdów. Dla rodziców podróżujących z małymi dziećmi, okres ten wiąże się z większą odpowiedzialnością i troską o ich bezpieczeństwo. Dziecko, szczególnie małe nie może być nawet na chwilę pozostawione bez opieki, a gdy zaginie najważniejszą zasadą jest by nie szukać go po cichu.

Zgubienie dziecka w tłumie to traumatyczne doświadczenie zarówno dla rodzica, jak i dla samego dziecka. Niestety, tego typu sytuacje mogą zdarzyć się nie tylko na wakacjach, ale również w zatłoczonych miejscach, takich jak centra handlowe, lotniska, plaże, kina, parki rozrywki, czy imprezy masowe.

Jak zminimalizować ryzyko, że nasza pociecha zaginie np. podczas wakacyjnego wyjazdu, co zrobić kiedy dziecko się zgubi, jak powinni postępować rodzice, co powinno zrobić dziecko oraz jak szukać rodzica zaginionego rodzica? Odpowiedzi na te pytanie prezentujemy w poniższym poradniku.

Jak uniknąć zgubienia się dziecka i jak postępować w przypadku jego zaginięcia?

Podstawową zasadą jest by nie pozostawiać dziecka bez opieki. Nawet na chwilę nie możemy zostawić naszego malucha samego, szczególnie w wózku np. przed sklepem, nawet jeśli jest w zasięgu wzroku.

W tłumie zawsze idźmy z dzieckiem za rękę. To ważne szczególnie dla małych dzieci, a w przypadku starszych dzieci również jest  zalecane.

Wybierając się w zatłoczone miejsce, ubierzmy dziecko w wyraziste kolory, np. odblaskową koszulkę lub kolorową czapkę. Dzięki temu będzie łatwiej je zauważyć w tłumie.

Najwcześniej jak to tylko możliwe naucz dziecko jak ma na imię, i jak nazywają się rodzice. Warto zaopatrzyć malucha w opaskę z numerem telefonu lub przyszyć wszywkę z tym numerem do ubrania. Dziecko musi być przy tym świadome, że ją nosi.

Naucz malucha, jak ma się zachować w przypadku zgubienia, np. krzyczeć głośno. Postarajcie się ustalić również awaryjne miejsce spotkania, które jest łatwo dostępne i widoczne z daleka.

Bransoletki elektroniczne z chipem dla całej rodziny mogą być dobrym rozwiązaniem. Gdy odległość między chipami przekroczy ustaloną wartość, uruchomi się alarm.

Starszym dzieciom możesz dać telefon komórkowy z numerami najbliższych i z aplikacją rodzicielską, umożliwiającą monitorowanie urządzenia.

Unikaj zakładania koszulek z imieniem dziecka. Obca osoba może wykorzystać to, zwracając się do niego po imieniu, a dziecko pomyśli, że to znajomy, któremu może zaufać.

Dziecko powinno wiedzieć również, że nie należy rozmawiać z nieznajomymi, przyjmować od nich prezentów ani wsiadać do samochodu.

Jeśli dziecko się zagubi, natychmiast rozpocznij poszukiwania i powiadom służby.

Jak postępować, gdy dziecko się zgubi?

Szukaj dziecka w sposób głośny, wykrzykując opis wyglądu dziecka zamiast imienia. To przyciągnie uwagę innych osób i zwiększy szanse na odnalezienie dziecka.

Jeśli jesteś w miejscu takim jak park rozrywki, galeria handlowa lub plaża, zgłoś się do osoby z obsługi, która może wezwać dziecko przez głośnik.

Dziecko, w sytuacji gdy się zgubi, powinno pozostać w miejscu, gdzie po raz ostatni widziało rodzica. Starsze dziecko może udać się do wcześniej ustalonego miejsca spotkania.

Jeśli zauważysz zagubione dziecko, zgłoś to właścicielowi obiektu, w którym się znajdujesz. Pamiętaj, aby nie zabierać dziecka z miejsca, w którym je znalazłeś, ponieważ rodzic może tam wrócić.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Wypadki drogowe – Wakacje 2023. Policja publikuje interaktywną mapę

Jeśli odnajdziesz zagubione dziecko, zgromadź wokół niego grupę osób i głośno klaskajcie, aby zwrócić uwagę rodziców. Osoby przy dziecku powinny również machać rękami, przyciągając uwagę innych. Na zatłoczonych placach lub plażach, niezwłocznie zawiadom policję, straż miejską lub ratowników wodnych.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji dzieci często odczuwają duży lęk. Ważne jest, aby nie straszyć ani nie karcić dziecka za zgubienie się, ponieważ sama świadomość nagłej rozłąki stanowi już wystarczającą karę. Warto poświęcić czas na spokojną rozmowę i przypomnieć zasady bezpieczeństwa, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Jednak nic nie zastąpi czujności i zdrowego rozsądku rodzica czy opiekuna.

źródło: Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji

fot.: pixabay

3 komentarze do “Bezpieczne wakacje, czyli jak zadbać, by dziecko nie zgubiło się podczas wyjazdu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *