WiadomościWybory 2023Z kraju i ze świata

CERT Polska ostrzega przed dezinformacją przedwyborczą

W obliczu zbliżających się wyborów do Sejmu i Senatu, eksperci CERT Polska z NASK podnoszą alarm: dezinformatorzy atakują, podszywając się pod komitety wyborcze. Jak się przed tym bronić?

W ostatnich dniach kampanii wyborczej atmosfera w Polsce staje się coraz bardziej gorąca. Jest to czas szczególnego zagrożenia ze strony zewnętrznych podmiotów, które mogą chcieć wpłynąć na przebieg wyborów. CERT Polska, zespół specjalistów powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie, wydał właśnie ostrzeżenie w tej sprawie.

Kampanie dezinformacyjne, których śladem podążają eksperci, polegają głównie na rozsyłaniu fałszywych wiadomości. Ostatnio szczególnie często dochodziło do podszywania się pod jeden z komitetów wyborczych i prezentowaniu nieprawdziwych propozycji programowych. Do realizacji tych działań wykorzystano różne metody, w tym niezabezpieczone domeny o nazwach zbliżonych do oficjalnych oraz bramki SMS do masowej wysyłki wiadomości.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ruszył portal bezpiecznewybory.pl. Ma być skutecznym narzędziem w walce z wyborczą manipulacją

Jeżeli otrzymasz wiadomość e-mail lub SMS dotyczącą wyborów, bądź ostrożny. Programy komitetów wyborczych są dostępne na ich oficjalnych stronach internetowych oraz na zweryfikowanych profilach w mediach społecznościowych. Wszelkie informacje od nieznanych nadawców powinny być bezwzględnie weryfikowane. Nie daj się zwieść – jeżeli coś wydaje się podejrzane, prawdopodobnie takim jest.

Z kolei, aby zminimalizować wpływ działań dezinformacyjnych na społeczeństwo, eksperci CERT Polska podają przykładowe wiadomości, które zostały użyte w ostatnich atakach. Informacje te są dostępne na stronie internetowej zespołu i mają na celu edukować oraz ostrzegać potencjalne ofiary.

 

CERT Polska ostrzega przed manipulacją przedwyborczą
fot. CERT Polska | Przykładowy sms
CERT Polska ostrzega przed manipulacją przedwyborczą
fot. CERT Polska | Przykładowy sms

Jeden komentarz do “CERT Polska ostrzega przed dezinformacją przedwyborczą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *