WiadomościWybory 2023Z kraju i ze świata

Ruszył portal bezpiecznewybory.pl. Ma być skutecznym narzędziem w walce z wyborczą manipulacją

Czy zastanawiałeś się, jak ochronić się przed dezinformacją i cyberzagrożeniami podczas nadchodzących wyborów? Nowa strona bezpiecznewybory.pl to narzędzie, które nie tylko ułatwia zgłaszanie problemów związanych z cyberbezpieczeństwem, ale też stanowi bogate źródło wiedzy wyborczej. Portal tworzony jest we współpracy z Google, Meta (Facebook) i TikTok.

Dzięki inicjatywie NASK i wsparciu takich gigantów technologicznych jak Google, Meta i TikTok, komitety wyborcze oraz wyborcy otrzymują wsparcie w walce z dezinformacją i cyberzagrożeniami. Witryna bezpiecznewybory.pl oferuje nie tylko aktualne i zweryfikowane informacje, ale również narzędzia do bezpłatnego skanowania stron wyborczych. Narzędzie, znane jako Artemis, zostało rozwinięte przez zespół CERT Polska działający pod egidą NASK.

Portal służy jako przystań do zgłaszania wszelkich incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem oraz dezinformacją. Oprócz tego, użytkownicy mogą znaleźć tam zestaw zasad i procedur zarządzania treściami od współpracujących platform jak Google, Meta i TikTok.

– Strona bezpiecznewybory.pl ma na celu przeciwdziałanie manipulacjom żerującym na ludzkiej łatwowierności, braku wiedzy, uprzedzaniach i stereotypach. Mamy nadzieję, że zgłoszenia i rejestracja ewidentnych metod dezinformacyjnych pomogą ograniczyć ich wpływ w toczącej się debacie wyborczej – zapowiada Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.

Projekt wspierają także liczne działania edukacyjne i informacyjne, mające na celu przygotowanie społeczeństwa do identyfikacji i przeciwdziałania cyberzagrożeniom.

W inicjatywę aktywnie zaangażowani są jej partnerzy. – W Meta zobowiązujemy się do ochrony wyborów na całym świecie, w tym tych nadchodzących w Polsce. W ramach naszych działań koncentrujemy się m.in. na zwiększaniu przejrzystości reklam i odpowiedzialności reklamodawców, zapewnianiu wszystkim uczestnikom debaty publicznej głosu na platformach oraz zachęcaniu społeczności do wzięcia udziału w wyborach – mówi Oskar Braszczyński z Meta.

Jagoda Zakrzewska, menadżerka ds. Relacji Rządowych i Polityk Publicznych Google wyraża z kolei nadzieję, że strona bezpiecznewybory.pl przyczyni się do szerszej popularyzacji zasad i procedur dotyczących zarządzania treściami w google, a także, jak mówi, zasobów dostępnych dla obywateli, urzędów, kandydatów, organizacji pozarządowych i indywidualnych twórców treści politycznych, dających szersze możliwości udziału w dyskusji wyborczej.

TikTok, znany jako platforma kreatywnej ekspresji, także włącza się do walki przeciwko dezinformacji. Jak podkreśla Jakub Olek, odpowiedzialny za politykę publiczną TikToka w regionie CEE – Naszym głównym założeniem i zadaniem jest zapewnić, by ta przestrzeń pozostała bezpieczna i była wykorzystywana w sposób właściwy, w tym więc np. wolna od dezinformacji. W tym celu w kluczowych momentach nie tylko angażujemy własne, dodatkowe zasoby, ale również aktywnie włączamy się w działania lokalnych instytucji, jak to ma miejsce w przypadku serwisu bezpiecznewybory.pl.

Warto zauważyć, że według niedawnego badania Ipsos i Central European Digital Media Observatory, aż 29% Polaków w wieku 18-65 lat czuje się silnie dotkniętych dezinformacją w mediach. W tej samej grupie średnio dotkniętych czuje się 57% , a słabo tylko 11% obywateli naszego kraju. W takim kontekście, inicjatywa bezpiecznewybory.pl wydaje się być nie tylko potrzebna, ale wręcz niezbędna.

Dzięki portalowi, użytkownicy mogą zgłaszać incydenty, demaskować dezinformację i korzystać z narzędzia do skanowania stron internetowych, co stanowi cenny wkład w zapewnienie transparentności i bezpieczeństwa w  okresie wyborczym.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ostrzeżenie przed fałszywymi sklepami online. Ministerstwo Cyfryzacji i NASK prowadzą ogólnopolską kampanię

W obliczu coraz bardziej wyrafinowanych metod oszustw i manipulacji, takich jak technologie deepfake, portal bezpiecznewybory.pl staje się kluczowym narzędziem edukacyjnym i prewencyjnym na polskiej scenie wyborczej.

Nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić wszystkich do korzystania z tego portalu, bo jak podkreślają jego twórcy: wiedza to potęga, a w czasie wyborów staje się niezbędna.

3 komentarze do “Ruszył portal bezpiecznewybory.pl. Ma być skutecznym narzędziem w walce z wyborczą manipulacją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *