WiadomościZ kraju i ze świataZakupy

Ostrzeżenie przed fałszywymi sklepami online. Ministerstwo Cyfryzacji i NASK prowadzą ogólnopolską kampanię

Oszuści coraz częściej wykorzystują atrakcyjne oferty w sieci do wyłudzenia pieniędzy od internautów. W ostatnim czasie eksperci odnotowali znaczący wzrost fałszywych sklepów w polskim Internecie. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Narodowym Centrum Badań i Analiz Komputerowych (NASK) w ramach wspólnej kampanii edukacyjnej ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z zakupami w sieci.

Przemyślane strategie promocyjne, takie jak atrakcyjne zniżki czy limitowane oferty, mogą być pułapką wykorzystywaną przez fałszywe sklepy internetowe. W związku z tym Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK uruchomiły kampanię mającą na celu edukację i informowanie internautów o potencjalnych zagrożeniach w sieci.

Z raportów wynika, że Internet stał się głównym miejscem dokonywania zakupów dla wielu konsumentów. Wraz ze wzrostem transakcji online pojawia się też coraz więcej oszustw. Według danych Zespołu CERT Polska, od 2019 roku zauważalny jest wzrost ilości fałszywych sklepów działających w polskim Internecie. Alarmujące jest również to, że w 2022 roku odnotowano aż o 34% więcej takich zagrożeń w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jak podkreśla Iwona Prószyńska z CERT Polska w NASK, przeciwdziałanie oszustwom online musi iść w parze z edukacją konsumentów.

Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak bezpiecznie dokonywać zakupów w sieci, CERT Polska udostępnia kilka wskazówek. Warto m.in. sprawdzić, czy sklep posiada kontakt telefoniczny, oferuje popularne metody płatności oraz unikać miejsc o skrajnych opiniach.

NASK i Ministerstwo Cyfryzacji kontynuują swoją współpracę w zakresie poprawy cyberbezpieczeństwa Polaków. W ramach tej inicjatywy nakręcili również 5-odcinkową serię filmów edukacyjnych, w której każdy odcinek poświęcony jest innemu zagrożeniu w sieci.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczny wypoczynek – na co warto zwrócić uwagę?

Działania te są ważne, biorąc pod uwagę fakt, że w 2022 roku na liście ostrzeżeń CERT Polska znalazły się aż 43 283 domeny, a blisko 21 milionów prób wejścia na niebezpieczne strony, które wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych, dane osobowe i hasła serwisów społecznościowych zostało zablokowanych.

Natykając się na podejrzane SMS-y, strony lub wiadomości mailowe, można je od razu zgłosić wysyłając SMS na numer 799 448 084, korzystając z formularza na stronie incydent.cert.pl lub wysyłając e-maila na adres [email protected].

 

3 komentarze do “Ostrzeżenie przed fałszywymi sklepami online. Ministerstwo Cyfryzacji i NASK prowadzą ogólnopolską kampanię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *