EdukacjaLublinWiadomości

Adwokaci rozjaśnią prawo w lubelskich szkołach

We wtorek, 3 października, rusza druga edycja ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej „Adwokaci Rozjaśniają Prawo”. Odbędzie się ona w wybranych szkołach podstawowych i średnich pod egidą 24 izb adwokackich. Tegoroczny cykl warsztatów skupi się na zagadnieniach związanych z odpowiedzialnością za treści publikowane w sieci oraz problemem hejtu i cyberprzemocy.

Nie jest to przypadek, że druga edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Adwokaci Rozjaśniają Prawo” ma swoją inaugurację 3 października, zaledwie kilkanaście dni przed Dniem Edukacji Narodowej. Adwokaci oraz aplikanci adwokaccy poprowadzą zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które zgłosiły się do programu, w tym również w Lublinie.

W tegorocznej odsłonie inicjatywy kluczowe znaczenie ma edukacja z zakresu odpowiedzialności za treści umieszczane w sieci, a także walka z hejtem i cyberprzemocą. Celem jest podniesienie świadomości młodych ludzi na temat poważnych konsekwencji, jakie niesie za sobą niewłaściwe zachowanie w Internecie. To szczególnie ważne w dobie, gdy statystyki pokazują, że na pięć pozytywnych komentarzy w sieci przypadają aż dwa negatywne.

Warsztaty będą również okazją do rozwiania wielu mitów i półprawd. Na przykład, konto z fałszywymi danymi wcale nie gwarantuje anonimowości, a mowa nienawiści w sieci jest równie karalna, jak w rzeczywistości. Szykanowanie innych w mediach społecznościowych, fałszywe oskarżenia czy podszywanie się pod inną osobę – wszystko to podlega regulacjom prawnym.

Kampania potrwa do końca października i ma na celu dotarcie do kilkunastu tysięcy uczniów w całej Polsce. Program jest odpowiedzią na rosnącą skalę problemu cyberprzemocy, hejtu i mowy nienawiści, które coraz częściej wypełniają znamiona przestępstw i są przedmiotem postępowań karnych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ostrzeżenie przed fałszywymi sklepami online. Ministerstwo Cyfryzacji i NASK prowadzą ogólnopolską kampanię

Akcja „Adwokaci Rozjaśniają Prawo” cieszy się wsparciem wszystkich 24 izb adwokackich w kraju, w tym oczywiście lubelskiej. Ostatecznym celem jest nie tylko edukacja, ale i inspiracja do konstruktywnej dyskusji na temat odpowiedzialności w cyberświecie.

Dzięki tej inicjatywie uczniowie będą mieli okazję zdobyć cenne informacje oraz narzędzia, które pozwolą im lepiej zrozumieć zasady panujące w sieci, a tym samym – stać się bardziej świadomymi i odpowiedzialnymi użytkownikami Internetu.

fot. pixabay | zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *