WiadomościZ kraju i ze świata

Nie inwestuj pochopnie. UOKiK nawołuje do rozsądku i ostrożności

W przypadającym na 15 marca Dniu Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zainicjował nową kampanię społeczną pod hasłem „Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj!”. Za jej pomocą chce przestrzec Polaków przed zagrożeniami wynikającymi z włożenia pieniędzy w fałszywe inwestycje.

Nie ma dnia, by media nie informowały o kolejnych przypadkach oszustw. Utracone kwoty są różne, od kilkudziesięciu po nawet kilkaset tysięcy złotych. Chyba najbardziej w ostatnich miesiącach znaną ofiarą działających w ten sposób cyberprzestępców jest Krystyna Kurczab-Redlich, reportażystka i wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji, która na fałszywej inwestycji straciła 160 tys. zł.

Cyberoszuści są coraz sprytniejsi. Kuszą inwestycjami bez ryzyka w waluty, kryptoaktywa, weksle, akcje czy obligacje. Do promowania swoich przedsięwzięć sięgają po wizerunki osób znanych i lubianych, by w ten sposób przekonać o wiarygodności inwestycji. Bazują na socjotechnikach, ale coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję, w tym także technologię deepfake. Scenariusze oszustw mogą być różne, ale w niemal wszystkich pojawia się element nacisku na szybkie podjęcie decyzji.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Oszustwa romantyczne to nie tylko „lekarz z Syrii” czy „rytuał miłości”. Jak się ustrzec przed cyberprzestępcami?

Kampania „Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj!” ma skłonić Polaków do zachowania ostrożności i powstrzymania się od nieprzemyślanych decyzji inwestycyjnych.

– 15 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta, a rok 2024 jest Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Tym bardziej zachęcam do wspólnego ostrzegania przed oszustwami. Bardzo dziękuję tym, którzy już bezpłatnie włączyli się w naszą kampanię. Wszyscy jesteśmy konsumentami. Zadbajmy razem o nasze finansowe bezpieczeństwo – fundament ekonomicznego dobrobytu – namawia Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *