FestiwaleKulturaZamość

Festiwal „Dwa Teatry – Zamość 2023”. Startuje jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych

W dniach 16-19 czerwca odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce – Festiwal „Dwa Teatry – Zamość 2023”. Impreza, dedykowana telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej, przyciągać będzie zarówno miłośników sztuki, jak i twórców. W tegorocznej 22. edycji festiwalu nie zabraknie koncertów, spotkań z artystami oraz wydarzeń upamiętniających patronów – Aleksandra Fredrę i Gustawa Holoubka.

W ramach festiwalu rywalizować będą twórcy 28 słuchowisk radiowych oraz 17 spektakli telewizyjnych. Imprezę uświetnią także koncerty Anny Sroki-Hryń, Karoliny Lizer oraz Dizzy Boyz Brass Band.

Najważniejszym punktem programu jest konkurs, w którym jury przyzna łącznie 24 nagrody, w tym dwa Grand Prix i 22 wyróżnienia w różnych kategoriach. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w Zamojskim Centrum Kultury w poniedziałek, 19 czerwca, w przeddzień 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry.

Podczas festiwalu będzie można również podziwiać wystawy, inscenizacje, słuchowiska, recytacje i spotkania związane z patronami festiwalu. Laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2023” za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostali Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.

Nie zabraknie również pokazów specjalnych. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć przedpremierowy spektakl „Praski Rejtan” w reżyserii Tomasza Drozdowicza oraz kostiumy i fotografie z dwóch najnowszych inscenizacji Teatru Telewizji: „Snu nocy letniej” w reżyserii Wojciecha Adamczyka oraz „Kopciuszka” w reżyserii Tomasza Cyza.

Festiwal „Dwa Teatry – Zamość 2023” przygotował również wiele atrakcji dla najmłodszych. Polskie Radio Dzieciom i TVP ABC zapraszają na dziewięć słuchowisk, warsztaty pisarskie, teatru lalkowego oraz poświęcone realizacji słuchowisk radiowych. Dzieci będą miały okazję uczestniczyć w specjalnych pokazach spektakli Teatru Telewizji, takich jak „Misja Lolka Skarpetczaka” i „Kopciuszek”, połączonych ze spotkaniami z twórcami.

Festiwal „Dwa Teatry – Zamość 2023” to wyjątkowa okazja do zanurzenia się w świat telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej oraz spotkania z utalentowanymi artystami. Niezwykłe wydarzenia kulturalne i emocjonujące konkursy sprawią, że każdy miłośnik sztuki będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

fot. materiały organizatora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *