niedziela, 10 listopada, 2024
FestiwaleKultura

Polscy artyści na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2024

Oktet Marka Pospieszalskiego w specjalnym projekcie z gośćmi, elektroniczno-przebojowe Coals, jazzowo-taneczne Tropical Soldiers in Paradise, a także mocniejsze uderzenie reprezentowane przez Ugory, Ciśnienie i Mùlk to tegoroczna reprezentacja polskiej sceny muzycznej podczas 17. edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. 

– Rodzima scena alternatywna od lat dostarcza nam wielu znakomitych projektów oraz nowych interesujących artystek i artystów, a ich obecność podczas festiwalu jest jednym z fundamentów naszej imprezy. Każdy, kto choć trochę orientuje się w polskiej muzyce niezależnej, wie, jak mocno stoimy w Europie jeśli chodzi o scenę jazzową, jakie wyniki sprzedażowe osiąga polski hip-hop i jak wielką popularnością cieszy się dziś, w jakich krajach i na jak znakomitych festiwalach pojawiają się nasze zespoły z kręgu gitarowej alternatywy lub awangardowej elektroniki czy wreszcie jakim fenomenem stał się na przestrzeni ostatnich lat polski metal. Przez tych kilka festiwalowych dni w Lublinie postaramy się jak zwykle pokazać choć kilka wybranych, zjawiskowych projektów, reprezentujących różne style i języki muzyczne – mówi Rafał Chwała dyrektor artystyczny Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Weź udział w warsztatach tworzenia lamp i rozświetl Noc Kultury

Jednym z reprezentantów polskiej sceny podczas tegorocznej edycji Festiwalu będzie Marek Pospieszalski Oktet + Anna Pašić & Tamara Kurkiewicz. Na przestrzeni ostatnich lat Marek Pospieszalski wyrósł na czołową postać polskiej sceny jazzowej i improwizowanej. Artysta konsekwentnie podąża obraną przez siebie ścieżką, a jego muzyka śmiało wykracza poza utarte schematy, co zostało docenione nie tylko w Polsce, ale i poza naszymi granicami. Wydarzeniem była z pewnością wydana w 2022 roku podwójna płyta prezentująca dorobek polskich, awangardowych kompozytorek i kompozytorów XX wieku. Pospieszalski jako saksofonista ma bardzo szeroki wachlarz możliwości, nagrywa solowo czy też w duecie Malediwy z Kubą Janickim, ale jego specjalnością stał się jednak duży skład – ośmio, a podczas naszego festiwalu nawet dziesięcioosobowy. W tym wariancie on i jego muzycy potrafią wygenerować potężne brzmienie, zabierając widownię w niesamowitą dźwiękowo-improwizacyjną podróż. W Lublinie podstawowy zespół Marka Pospieszalskiego wesprą artystycznie dwie gościnie – harfistka Anna Pašić oraz perkusjonalistka współczesna Tamara Kurkiewicz.

Polscy artyści na festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2024
fot. materiały prasowe | Marek Pospieszalski Oktet

Z kolei Coals to pochodzący ze Śląska duet, do czego zresztą nawiązuje w pewnym stopniu ich nazwa, z biegiem lat stał się jednym z najciekawszych polskich składów z pogranicza elektroniki i alternatywy. Kacha Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski stworzyli projekt w znakomity, autorski sposób łączący takie gatunki jak dream pop, synth wave, ambient, a nawet folk i hip hop. Wszystko to zanurzone jest w nieco odrealnionej, onirycznej aurze, a jednocześnie nie traci nic ze swojego przebojowego potencjału. Do kanonu weszło też ich słynne, pierwsze w historii polskiej muzyki nagranie dla KEXP z 2015. Co ważne, dosłownie chwilę temu ukazał się ich nowy album pt. “Sanatorium”, wydany nakładem Pias Poland.

Inny potwierdzony skład to Tropical Soldiers in Paradise, czyli siedmioosobowa orkiestra złożona ze znakomitych instrumentalistów,  potrafiąca rozkręcić każdą imprezę i przyciągnąć na parkiet bardzo różnorodną widownię. W ich katalogu brzmień mieści się zarówno jazz, jak i hip hop, elektronika, afrobeat czy muzyka latynoamerykańska. Co ważne, do świetnej jakości wykonawczej i pomysłowości artystów dochodzi też autentyczna radość z grania na żywo, co w szybkim tempie zjednuje im uznanie fanów. To zespół zarówno dla miłośników jazzowej improwizacji, jak i nieskrępowanej tanecznej zabawy.

Na Festiwalu zagości także trójmiejski Mùlk. Zespół ma na koncie m.in dwa albumy wydane nakładem Mystic Production, a w składzie zaprawionych w koncertowych bojach wyjadaczy z Me And That Man czy projektów Tymona Tymańskiego, łączy takie nurty jak blues, metal, psychodeliczny rock, post punk, a niekiedy nawet i hip-hop. Patrząc na tempo ich rozwoju, już niebawem Mùlk ma szansę stać się czołową formacją na naszej scenie niezależnej. Lubelski koncert to świetna okazja by sprawdzić jak brzmią na żywo.

Polscy artyści na festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2024
fot. materiały prasowe | Mùlk

Kolejna polska ekipa to Ciśnienie, czyli zespół, który z nadziei polskiej muzyki awangardowej, przeradza się właśnie w jeden z najjaśniejszych jej punktów. Pochodzące z Katowic Ciśnienie zaczynało jako kwartet, obecnie po pewnych zmianach stylistycznych oraz personalnych, gra jako kwintet i zdaniem wielu ekspertów daje zupełnie nowy impuls na scenie łączącej jazz, noise czy też post rock. Grupa była jednym z objawień tegorocznego showcase’u ESNS zyskując nowe grono międzynarodowej widowni. W Polsce zaś od dłuższego czasu cieszą się uznaniem branżowych mediów i absolutnie uprawnionymi porównaniami do takich klasyków gatunku jak Swans, Fire! Orchestra czy Godspeed You Black Emperor.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wytwórnia On-U Sound Adriana Sherwooda zagości na festiwalu Inne Brzmienia

Polską reprezentację dopełnia poznański kolektyw Ugory. To dziś jeden z najciekawszych głosów na naszej scenie metalowej, a jednocześnie zaklasyfikowanie ich wyłącznie do działki pt. metal, to zdecydowanie za mało. Formacja powstała w 2015 zaczynając od eksperymentów z ambientem i noisem. Z biegiem lat przekształcali się w coraz liczniejszy zespół, wykorzystując przy okazji coraz większe instrumentarium. Pozwoliło to na nowe poszukiwania brzmieniowe i stylistyczne. W temacie treści zaś, Ugory od lat interesują się polską wsią, jako motywem przewodnim na swoich albumach. Warto też zwrócić uwagę na niedawną nominację do Fryderyka w kategorii metal oraz na wykorzystanie ich utworu “Żurawie” w soundtracku do dodatku do słynnej gry Cyberpunk 2077.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie, w dniach 27 – 30 czerwca 2024. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

4 komentarze do “Polscy artyści na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *