W kinie w Lublinie – majowa odsłona Miasto movie (program)
Warsztaty Kultury zapraszają na kolejną odsłonę cyklu filmowego Miasto movie. Wiosenna odsłona projektu skupia się na tematach związanych z pojęciami ekologii, ochrony przyrody oraz konsekwencji zmian klimatycznych, jakie zachodzą we współczesnym świecie.
– Natura, jej złożoność i różnorodność od lat stanowią ważny obszar zainteresowań ekip filmowych. Z jednej strony starają się uchwycić jej piękno, z drugiej strony pokazują jej potęgę i siłę, w zderzeniu z którymi człowiek zwykle jest bez szans. Filmowa ekologia to cały, bogaty katalog kina dokumentalnego. Często są to ważne filmy interwencyjne, zwracające uwagę publiczności na aktualne problemy naszej planety – mówi Rafał Chwała z Pracowni Kultury Aktualnej.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Startuje Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” (program)
Seanse odbywają się w każdą środę o godz. 19:00 w Warsztatach Kultury w Lublinie przy ul. Grodzkiej 5a. Wstęp jest wolny.
Program na maj:
8 maja 2024 r., godz. 19.00 – „Pieśni ziemi”, reż. Margreth Olin, czas 90’, 2023 r.
15 maja 2024 r., godz. 19.00 – „Erin Brockovich”, reż. Steven Soderbergh, czas 130’, 2000 r.
22 maja 2024 r., godz. 19.00 – „Nie na miejscu”, reż. Nikolaus Geyrhalter, czas 100’, 2022 r.
29 maja 2024 r., godz. 19.00 – „WALL.E”, reż. Andrew Stanton, czas 98’, 2008 r.
Pieśni ziemi
Najnowszy dokument w reżyserii Margreth Olin to przepiękna opowieść o poszukiwaniu symbiozy pomiędzy światem ludzi a majestatyczną przyrodą, ale także wyprawa tropem rodzinnych historii artystki. Pochodząca z północnych rejonów Norwegii reżyserka wraca po latach z kamerą w rodzinne strony. Na miejscu stara się uchwycić w swoich kadrach odpowiedź na pytanie, co to w zasadzie znaczy być połączonym z naturą? „Pieśni ziemi” zachwyca zarówno obrazem, jak i sposobem narracji, nie bez powodu stając się norweskim kandydatem do Oscara i jednym z wydarzeń europejskiej kinematografii minionego sezonu.
Erin Brockovich
Za kamerą tego społecznego dramatu stanął mistrz Steven Soderbergh, a w obsadzie świetnie sprawdzają się m.in. Albert Finney czy Aaron Eckhart. Cały film niesie jednak przede wszystkim wybitna, nagrodzona za swoją kreację Oscarem, Julia Roberts. Wciela się ona w tytułową bohaterkę, samotną matkę, która jako jedyna podejmuje nierówną walkę z potężną korporacją. Erin pracuje jako asystentka w małej kancelarii adwokackiej i ledwo wiąże koniec z końcem. W pewnej chwili, porządkując akta, natrafia na dowody, z których jasno wynika, iż globalny koncern zatruł wodę w małym miasteczku. W konsekwencji tego cała społeczność zaczęła chorować. Od tej pory zacznie się sądowa batalia o odszkodowanie, a co ważniejsze o sprawiedliwość.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marleyki w Wirydarzu CK
Nie na miejscu
Austriacki dokumentalista Nikolaus Geyrhalter podejmuje się tu jednego z najbardziej problematycznych tematów we współczesnej ekologii, a mianowicie odpadów ogarniających coraz większą powierzchnię naszej planety. Śmieci są już w zasadzie wszędzie, a degradacja świata przyrody, za którą jesteśmy odpowiedzialni jako ludzie, postępuje w ostatnich latach w tempie zastraszającym. Reżyser podróżuje z kamerą w wiele unikalnych rejonów świata, starając się pokazać jak obecni tam mieszkańcy radzą sobie z problemem śmieci. Wraz z nim odwiedzamy tak różne miejsca jak rajskie, tropikalne plaże, bogate, alpejskie kurorty, a nawet legendarny festiwal Burning Man na środku pustyni w Nevadzie.
WALL.E
Kultowa już obecnie, nagrodzona Oscarem produkcja ze studia Pixar, słusznie uznawana za jeden z najlepszych filmów animowanych w historii kina. Tytułowy WALL.E to mały, sympatyczny robot, którego misją jest posprzątanie Ziemi z wszelkich odpadów pozostawionych przez ludzi. Ludzkość już dawno opuściła planetę, przenosząc się gdzieś w kosmos. Zostały po nas jedynie góry śmieci, które biedny, samotny bohater nieustannie stara się porządkować. Jego los odmienia się w chwili, gdy na Ziemi pojawia się EVE – supernowoczesna, żeńska wersja robota. EVE ma też swoją misję do wykonania, nie spodziewa się jednak, iż spotka na swej drodze WALL.E’ego. Mądre, zabawne oraz chwilami bardzo wzruszające kino dla całej rodziny z ekologicznym przesłaniem.