KoncertyKultura

Lublin świętuje urodziny Henryka Wieniawskiego

Z okazji rocznicy urodzin pochodzącego z Lublina genialnego skrzypka i kompozytora, Miasto zaprasza na koncert muzyki klasycznej pt. „Urodziny Henryka Wieniawskiego”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 7 lipca. W programie nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

Henryk Wieniawski, wybitny skrzypek i kompozytor, urodził się 10 lipca 1835 roku w Lublinie. Z okazji zbliżającej się 189. rocznicy jego urodzin, już w najbliższą niedzielę, 7 lipca, o godz. 12:00, odbędzie się wyjątkowy koncert. W Muszli Koncertowej im. R. Lipko w Ogrodzie Saskim usłyszymy utwory skomponowane przez tego wybitnego muzyka oraz jego brata Józefa. Swoje aranżacje dzieł Braci Wieniawskich wykonają: Jakub Staszel – skrzypce, Yang Xu-Czaja – fortepian oraz Piotr Sałajczyk – fortepian.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Poznaliśmy laureatów IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów

W programie znalazły się: H. Wieniawski – Legenda op. 17; H. Wieniawski – Fantazja na tematy z opery Faust Ch. Gounoda; H. Wieniawski – Koncert d-moll op. 22 cz. II; H. Wieniawski/J. Wieniawski – Grand duo Polonais; J. Wieniawski – Souvenir de Lublin; J. Wieniawski – Sonata h-moll op. 22 Allegro con brio, Andante, Scherzo, Allegro Tumultuoso; H. Wieniawski – Kujawiak w transkrypcji na fortepian Józefa Wieniawskiego.

Podczas wydarzenia słowo o muzyce wygłosi prof. Teresa Księska-Falger. A po koncercie odbędzie się warsztat plastyczny dla dzieci „Życzenia dla Henryka Wieniawskiego”. Przewidziano również słodki poczęstunek.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Partnerami koncertu muzyki klasycznej pt. „Urodziny Henryka Wieniawskiego” są Fundacja Rozwoju KUL oraz Yamaha Music Europe Oddział w Polsce.

Jakub Staszel urodził się 16 kwietnia 2003 roku Do najważniejszych sukcesów młodego artysty zaliczyć należy nagrody i wyróżnienia zdobyte w międzynarodowych konkursach m.in. w: Berlinie, Łodzi, Sztokholmie, Katowicach, Krakowie i Lublinie. Od 2016 roku jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona, zaś w 2018 i 2019 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2024 – stypendium „Młoda Polska”.

Pochodząca z Chin Yang Xu-Czaja, jako aktywna solistka i kameralistka, brała udział w wielu festiwalach, koncertach oraz lekcjach mistrzowskich w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech, Anglii oraz w Chinach. Jej pełne wigoru wirtuozowskie interpretacje zyskały przychylność międzynarodowej publiczności. W czerwcu 2015 roku wystąpiła z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej wykonując 1. Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa. W czerwcu 2017 roku została laureatką 1. nagrody w kategorii muzyki kameralnej oraz 3. nagrody w finale międzynarodowego konkursu “Premio Citta di Padova” w Padwie. Wspólnie z wiolonczelistą Janem Czają dokonali prawykonania zapomnianego utworu Feliksa Nowowiejskiego – „Trenów” op.20.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak będzie wyglądał Teatr im. J. Osterwy po przebudowie? Podpisano umowę z wykonawcą projektu

Z kolei Piotr Sałajczyk to wszechstronny i kreatywny pianista, występuje jako solista oraz kameralista. W 2017 roku nominowany do Paszportu Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”. W 2018 roku laureat Fryderyka oraz Nagrody Orfeusza. Artysta wiele uwagi poświęca muzyce najnowszej oraz rzadko wykonywanej. Ma na swoim koncie liczne prawykonania, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartett, Piotrem Pławnerem, Agatą Zubel oraz Kwartetem Śląskim, występuje oraz nagrywa z Filharmonią Narodową, NOSPR, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia. Bierze też udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą.

fot. wikipedia | Dom w którym urodził się H. Wieniawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *