Rusza nabór do kolejnej edycji projektu Landart na granicy
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do udziału w tygodniowym plenerze artystycznym (8–15 września) w malowniczych Sławatyczach. Tematem przewodnim jest landart. To niepowtarzalna okazja dla miłośników i miłośniczek sztuki i natury, by stworzyć własną interwencję artystyczną z wykorzystaniem wikliny i spędzić czas w pięknym, naturalnym otoczeniu. Właśnie ruszyły zapisy.
– Kochasz tworzyć? Być może masz w tym kierunku pierwsze osiągnięcia lub formalną edukację? Landart na granicy to zaproszenie dla wszystkich, którzy kochają tworzyć i chcą połączyć swoją pasję z pięknem przyrody. To szansa, by stworzyć coś wyjątkowego, co stanie się częścią otaczającego nas świata. Pod czujnym okiem Karoliny Karpińskiej, stworzysz unikalną interwencję artystyczną w naturalnym środowisku, wykorzystując w pełni ekologiczne materiały. Pracując z wikliną, zrealizujesz własny projekt, który stanie się częścią otaczającej przyrody – zachęca do udziału Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.
>>> CZYTAJ TAKŻE: W Kazimierzu Dolnym startuje Festiwal IMAGINE Culture without Borders – Kultura bez Granic
Sławatycze, położone na lewym brzegu Bugu, to idealne miejsce na tego typu przedsięwzięcie. Zróżnicowany teren – od otwartych pól po gęste lasy i rzekę – zapewni szerokie możliwości twórcze. Uczestnicy i uczestniczki Landartu na granicy mogą liczyć jednak nie tylko na piękne okoliczności przyrody. Plener rozpocznie wykład Jarosława Koziary wprowadzający w temat landartu. Artysta od blisko ćwierć wieku zajmuje się tą techniką wyrazu artystycznego, a od 2010 roku jest także dyrektorem artystycznym i współtwórcą Międzynarodowego Landart Festiwalu. Później rozpocznie się gruntowne szkolenie z pracy z wikliną, które poprowadzi Karolina Karpińska – absolwentka ASP we Wrocławiu, wieloletnia nauczycielka wyplatania użytkowego z wikliny, mistrzyni w zawodzie koszykarz-plecionkarz. Właśnie pod jej czujną opieką osoby biorące udział w projekcie stworzą swoje instalacje.
– Grupa warsztatowa będzie tworzyć interwencje artystyczne w środowisku naturalnym. Najpierw wybierzemy odpowiednie miejsca. Sławatycze dają mnóstwo możliwości na site-specific od otwartego pola, przez świetlisty park, po gęsto zarośnięty lasek. Wytwory pracy będą w całości ekologiczne, a pozostawienie ich upływowi czasu i działaniu natury jest integralną częścią projektu. Całość zwieńczona zostanie wspólną prezentacją prac – plenerowym wernisażem w formie spaceru – dodaje Joanna Wawiórka-Kamieniecka.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej obchodzi piąte urodziny
Właśnie ruszył nabór do projektu. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje na temat projektu znajdziemy na stronie warsztatykultury.pl. Możliwość udziału w nim otrzyma 10 osób.
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
fot. materiały prasowe