KulturaWystawy

Stanisław Koguciuk, czyli malarz urzekający prostotą w CSK

Stanisław Koguciuk, ceniony artysta ludowy z Lubelszczyzny, powraca na świecznik w ramach nowej wystawy. Ekspozycja nie tylko umożliwi obejrzenie jego dzieł, ale także wprowadza innowacyjne elementy, jak animowany film.

Stanisław Koguciuk (1933-2021), legendarny malarz ludowy z Lubelszczyzny, od lat cieszy się uznaniem i popularnością. Zyskał serca publiczności oraz entuzjastów sztuki przez całe dekady swojej działalności. Słynął ze swej zdolności do przedstawiania codziennego życia na wsi w sposób zarazem surowy i humorystyczny.

W 2012 roku, został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga, najważniejszym wyróżnieniem w środowisku artystów ludowych. Większość życia spędził w Pławanicach, a ostatnie lata w otoczeniu rodziny w Chełmie.

Jego twórczość będzie można podziwiać na wystawie zatytułowanej „Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą”, organizowanej przez Stowarzyszenie Anthill. Jednym z najbardziej intrygujących elementów tej ekspozycji jest film animowany „Cztery Pory Roku”, w reżyserii Beaty Woźniak, z narracją Jarosława Zonia i muzyką Michała Iwanka. Film stanowi nowoczesną interpretację dzieł Koguciuka i z pewnością zaskoczy zarówno nowych, jak i stałych zwolenników artysty.

Ekspozycja prezentuje prace zgromadzone przez Beatę i Dariusza Mazurków i została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Noc Bibliotek. Lubelskie czytelnie ożyją sztuką, nauką i kulturą

Nie przegap tej wyjątkowej okazji, by ponownie odkryć i docenić dzieła tego wybitnego artysty. Wystawa będzie dostępna dla publiczności do końca 2023 roku na poziomie +1 w CSK. Wstęp jest wolny.

2 komentarze do “Stanisław Koguciuk, czyli malarz urzekający prostotą w CSK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *