Zliczają schrony, szkolą samorządowców
Na Lubelszczyźnie trwa inwentaryzacja schronów i miejsc ukrycia połączona z cyklem szkoleń dla samorządowców. Wszystko w ramach wdrażania Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej, która ma zwiększyć bezpieczeństwo Polaków w sytuacjach kryzysowych – od powodzi po konflikty zbrojne.
Lubelszczyzna dołącza do ogólnopolskiego systemu budowania odporności państwa. W regionie trwa obecnie inwentaryzacja schronów i miejsc ukrycia, ruszyły też pierwsze szkolenia dla przedstawicieli samorządów. Działanie te wynikają z wdrażanej właśnie Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej, której główne założenia przedstawiono podczas wtorkowej konferencji prasowej.
W spotkaniu z mediami udział wzięli wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, wicewojewoda Andrzej Maj oraz przedstawiciele straży pożarnej, nadzoru budowlanego i władz Lublina.
– Ustawa tworzy kompleksowy system ochrony społeczeństwa, zarówno w czasie pokoju, jak i w sytuacjach zagrożenia – podkreślił wojewoda.
Jak przyznano, sytuacja wyjściowa nie napawa optymizmem. W całym województwie znajduje się obecnie 21 schronów i 247 miejsc ukrycia. Żaden z nich nie spełnia w pełni aktualnych wymagań technicznych i budowlanych. – To zdecydowanie za mało. Dlatego to pierwszy punkt na liście naszych priorytetów – zaznaczył Komorski.
Dotąd zinwentaryzowano m.in. 10 schronów w Lublinie, a także pojedyncze obiekty w Kraśniku, Krasnymstawie, Łęcznej, Włodawie i Hrubieszowie. Łącznie miejsca te mogą pomieścić około 3450 osób, a tzw. miejsca zbiorowego ukrycia – nawet 25 tysięcy. Jak podkreślają przedstawiciele LUW, dodatkowo w razie potrzeby wykorzystane mają być także piwnice i garaże podziemne, które w skali regionu mogą dać schronienie nawet 4 milionom mieszkańców.
Ważnym elementem wdrażania ustawy są szkolenia. Ruszyły już pierwsze zajęcia dla samorządowców i administracji rządowej. Do akcji włączyły się m.in. Akademia Zamojska, Polski Czerwony Krzyż, Brygada OT oraz straż pożarna. Uczestnicy będą poznawać zasady pierwszej pomocy, łączności kryzysowej i działania w sytuacjach zagrożenia.
W sumie w tym roku na realizację ustawy rząd przeznaczył ponad 5 miliardów złotych, co stanowi 0,3 proc. PKB.
– Ta kwota zostanie podzielona na województwa, do dyspozycji urzędów wojewódzkich i podmiotów wdrażających, m.in. samorządowców. W pierwszej kolejności na aktualizację i uzupełnienie stanów magazynowych w najbardziej podstawowe produkty na wypadek jakiegokolwiek kryzysu – przekazał wojewoda lubelski.
fot. LUW