sobota, 27 czerwca, 2026
LublinWiadomości

Lubelska artystka jazzowa nagrodzona dwoma Fryderykami

Agnieszka Derlak, pianistka, kompozytorka i wykładowczyni na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, została podwójną laureatką Fryderyków – nagród przyznawanych przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym. Wyróżniono ją w dwóch kategoriach jazzowych: Artysta Roku oraz Album Roku.

Derlak, która na swoim koncie ma również Fryderyka 2016 za nagrodzoną w kategorii Debiut Roku płytę „First Thought”, jest absolwentką Berklee College of Music w Bostonie (2019r.) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017r.). Na scenie występuje od 10 lat, koncertując w kraju i za granicą. Brała udział w najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce, Europie i nie tylko (m.in. Jazz Jamboree, Edinburgh Jazz Festival, Jazztopad in NY, Ankara Jazz Festival), reprezentowała polską scenę jazzową na European Jazz Conference w 2016 roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Międzynarodowy Dzień Teatru w Lublinie. Przyznano nagrody i wyróżnienia

Jej dorobek artystyczny obejmuje trzy albumy autorskie: “First Thought” (2015), „Healing” (2017) oraz „Parallel” (2023), a także współpracę z innymi artystami przy tworzeniu ich płyt. Zbigniew Namysłowski, wybitny polski saksofonista, który miał okazję pracować z Derlak, skomplementował ją następującymi słowami: – „Poznałem ją jako świetną flecistkę, ale na pianie to prawdziwa rewelacja”.

fot. UMCS

Jeden komentarz do “Lubelska artystka jazzowa nagrodzona dwoma Fryderykami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *