LublinWiadomości

Lubelska artystka jazzowa nagrodzona dwoma Fryderykami

Agnieszka Derlak, pianistka, kompozytorka i wykładowczyni na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, została podwójną laureatką Fryderyków – nagród przyznawanych przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym. Wyróżniono ją w dwóch kategoriach jazzowych: Artysta Roku oraz Album Roku.

Derlak, która na swoim koncie ma również Fryderyka 2016 za nagrodzoną w kategorii Debiut Roku płytę „First Thought”, jest absolwentką Berklee College of Music w Bostonie (2019r.) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017r.). Na scenie występuje od 10 lat, koncertując w kraju i za granicą. Brała udział w najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce, Europie i nie tylko (m.in. Jazz Jamboree, Edinburgh Jazz Festival, Jazztopad in NY, Ankara Jazz Festival), reprezentowała polską scenę jazzową na European Jazz Conference w 2016 roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Międzynarodowy Dzień Teatru w Lublinie. Przyznano nagrody i wyróżnienia

Jej dorobek artystyczny obejmuje trzy albumy autorskie: “First Thought” (2015), „Healing” (2017) oraz „Parallel” (2023), a także współpracę z innymi artystami przy tworzeniu ich płyt. Zbigniew Namysłowski, wybitny polski saksofonista, który miał okazję pracować z Derlak, skomplementował ją następującymi słowami: – „Poznałem ją jako świetną flecistkę, ale na pianie to prawdziwa rewelacja”.

fot. UMCS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *