LublinWiadomości

Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2023 rok. Znamy nominacje

Ogłoszono nominacje do Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2023 rok. Laureatów poznamy w czerwcu.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku Nagrody Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury zostaną przyznane w czterech kategoriach: Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2023 rok, Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2023 roku, Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności i Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury 2023 roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Międzynarodowy Dzień Teatru w Lublinie. Przyznano nagrody i wyróżnienia

W każdej kategorii Prezydent Miasta Lublin przyzna jedną nagrodę, a laureatów poznamy podczas czerwcowej Gali Kultury.

– Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury to wyraz wdzięczności dla osób i instytucji zaangażowanych w tworzenie tej oferty i rozwój lubelskiego środowiska artystycznego. Komisja konkursowa wybrała spośród zgłoszonych w tym roku propozycji grono nominowanych, którzy wyróżniają się niepowtarzalną działalnością artystyczną oraz szczególnym zaangażowaniem w promocję lubelskiej kultury – podkreśla Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lista nominowanych do Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2023 rok w poszczególnych kategoriach:

Do Nagrody Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury za 2023 rok:

Bank PEKAO S.A. Polska Kasa Opieki S.A. za wsparcie finansowe realizacji Wielkiego Koncertu Plenerowego pt. „W blasku nocy” na Starym Mieście w ramach finału 5. Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”, z udziałem najwybitniejszych artystów młodego pokolenia: Ralph Kamiński, Mela Koteluk, Julia Pietrucha, Piotr Zioła, Bartek Wąsik oraz laureatek nagrody „Gong Danutki”: Magdaleny Cieleckiej i Mai Ostaszewskiej – zgłoszenie: Teatr Stary w Lublinie.

Herbapol Lublin S.A. za finansowe wsparcie Festiwalu „Re:tradycja – Jarmark Jagielloński” oraz zaangażowanie merytoryczne polegające na prowadzeniu Strefy Herbapolu, w której zrealizowane zostały warsztaty artystyczne na bazie ziół pochodzących z plantacji firmy oraz strefa relaksu. Umożliwiło to wzbogacenie Festiwalu o kolejny komponent edukacyjny oparty o tradycję i wartości ekologiczne – zgłoszenie: Warsztaty Kultury w Lublinie.

Strabag Sp. z o.o. za finansowe wsparcie Festiwalu Wschód Kultury – cyklu festiwali organizowanych w Lublinie, Rzeszowie i Białymstoku przez Narodowe Centrum Kultury wspólnie z samorządami i instytucjami kultury z tych miast. W ubiegłym roku Strabag był partnerem wszystkich 3 odsłon Festiwalu: lubelskiego – „Inne Brzmienia”, białostockiego – „Inny Wymiar” i rzeszowskiego – „Europejski Stadion Kultury”. Strabag zainicjował też program #BudujemyKlimatKultury, w ramach którego spółka objęła mecenatem 15 wydarzeń artystycznych i instytucji kultury w 12 miastach Polski – zgłoszenie: Warsztaty Kultury w Lublinie.

Do Nagrody Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2023 roku rekomendacje otrzymali:

Yaryna Posuniak – animatorka kultury, architektka i historyczka sztuki – za pomysł i realizację Wielokulturowej Biblioteki w Lublinie w centrum integracji Baobab, zgromadzenie zbioru 2,7 tys. książek, z którego skorzystało ponad 530 osób. Książki są dostępne w 24 językach. Yaryna Posuniak organizuje tam również: spotkania autorskie ( m.in.: Miriam Synger „Jestem Żydówką” czy Mikołaj Grynberg „Jezus umarł w Polsce”), których celem jest poznawanie innych kultur i budowanie więzi pomiędzy ich przedstawicielami. Inne formy realizowane w Wielokulturowej Bibliotece to spotkania młodzieży, planszówkowe soboty czy wspólna gra w szachy. Projekt biblioteki Yaryna zaczęła realizować w Stowarzyszeniu Homo Faber od pierwszych tygodni wojny w Ukrainie.

Karolina Rozwód – menadżerka kultury i iberystka, ponad 10 lat była dyrektorką Teatru Starego w Lublinie – za organizację 5. Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”, na który złożyły się projekcje filmowe i teatralne, spotkania z twórcami i ekspertami dotyczące działalności Danuty Szaflarskiej, M. Cieleckiej i M. Ostaszewskiej, z udziałem J. Kapuścińskiego, J. Kolskiego, A. Reinharta oraz główne wydarzenie – Wielki Koncert Plenerowy „W blasku nocy”, który obejrzało ok. 2 tys. widzów. W 2023 w repertuarze Teatru Starego znalazły się 172 pozycje, które zgromadziły blisko 22,4 tys. widzów. Były to spektakle Teatru Polonia, Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatru Współczesnego w Warszawie. Na scenie muzycznej wystąpili, m.in. Edyta Bartosiewicz, Marek Napiórkowski, Bluszcz, Sorry Boys, RGG i Robert Więckiewicz czy wybitny brytyjski jazzman Anthony Strong. Zrealizowano 30 projekcji filmowych, 28 debat z cyklu Bitwa o kulturę/literaturę. Zaprezentowano produkcje własne dla młodych widzów: „Las się żyje” i „Skarb”. Zainicjowany został nowy cykl – Kino Przyjazne Sensorycznie – spotkania filmowe dla dzieci neuroróżnorodnych, z niepełnosprawnością intelektualną, wrażliwością na dźwięk, kontrast oświetlenia czy tłok. Ddbyło się łącznie 48 wydarzeń dla dzieci.

Waldemar Tatarczuk – artysta performance, kurator sztuki, dyrektor Galerii Labirynt w Lublinie – za organizację wystaw: „Śniły mi się bestie” o tematyce wojny z Rosją kuratorowanej przez Ukrainki: Katerynę Yakovlenko i Halynę Glebę oraz kolektywu Open Group prezentującą instalację wideo pt. „Powtarzajcie za mną” z udziałem wewnętrznych uchodźców i uchodźczyń przebywających we Lwowie. Rozwinięta wersja tej pracy będzie reprezentowała Polskę na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, jako projekt polskiego pawilonu. W 2023 r. Waldemar Tatarczuk został zaproszony przez ukraińskie środowisko artystyczne do współpracy przy realizacji programu Kyiv Biennale ‘23 – najważniejszego wydarzenia z obszaru sztuki w Ukrainie, które z powodu wojny zorganizowano także w Wiedniu, Berlinie, Antwerpii i Lublinie. Tatarczuk zorganizował wystawę prac artystek i artystów służących w ukraińskiej armii oraz weteranów wojennych. Dodatkowo w ramach swojej pracy w Galerii Labirynt zrealizował rezydencje artystyczne dla ukraińskich artystów.

Do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2023 rok rekomendowani są:

Daniel Salman – aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie za monodram „Sonata Kreutzerowska”. Spektakl powstał w ramach projektu „Demokracje” realizowanego w Teatrze Osterwy. Aktor jest też autorem adaptacji scenicznej na podstawie noweli L. Tołstoja, reż. Łukasz Lewandowski. Poza walorami artystycznymi, spektakl ma ważny wydźwięk społeczny. W zamierzeniu twórcy ma poruszać temat patriarchatu, szowinizmu i praw kobiet. Inspiracją do jego powstania był niezwykle aktualny temat walki kobiet o swoje prawa w Polsce i na świecie. Monodram zdobył pełne uznania recenzje krytyków i opinie widzów. Zdobył także nagrody na ogólnopolskich festiwalach i został wyróżniony w rankingach podsumowujących teatralne wydarzenia 2023 r.: Główna Nagroda na festiwalu Sopockie Konsekwencje Teatralne oraz Grand Prix na Festiwalu Teatrów Niewielkich.

Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej – za przygotowanie i organizację wydarzeń artystycznych z okazji jubileuszu 75-lecia swojej działalności artystycznej, edukacyjnej i wychowawczej, które wpisały się w program Europejskiej Stolicy Młodzieży: cykl trzech widowisk kolędniczych „Jechała kolęda”, dwa „Jubileuszowe Koncerty Wiosenne”, warsztaty artystyczne dla choreografów i instruktorów tańca z Polski, Litwy i Francji, wspólny koncert z Zespołem „Mazowsze” pt. „Mazowsze i Przyjaciele” w Karolinie, dedykowany mieszkańcom z okazji święta 3 maja „Polonez dla Lublina”, wydarzenie edukacyjno-artystyczne „Tańcz z Kaniorowcami”, cykl trzech koncertów „Lublin – Lublinowi”, 37. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. I. Wachowiaka i trzy koncerty galowe w CSK, w których na każdym wystąpiło prawie 700 Kaniorowców przed 3000 widzów.

Rekomendacje do Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności uzyskali:

Jacek Brzeziński – aktor od 50 lat związany z Teatrem Provisorium. Wystąpił ok. 2 tys. razy na scenie w blisko 30 różnych tytułach, tworząc różnorodne i ciekawe kreacje. 2 razy otrzymał nagrodę „Fringe First” na Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (1992 i 2001). Uhonorowany nagrodami i medalami Prezydenta Miasta Lublin i Ministra Kultury. W 2018 r. wydał książkę „Provisorium. Nieregularny dziennik z podróży”, w 2023 „Teatr Provisorium. Historia subiektywna (1971-2021)”. Zagrał w spektaklach Provisorium: „W połowie drogi”, „Dopóki Ziemia kręci się”, „Nasza Niedziela”, „Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe”, „Pusta estrada”, „Wspomnienia z domu umarłych”, „Dziedzictwo”, „Ogrody”, „Z nieba przez świat do samych piekieł”, „Współczucie”, „Lód”, „Mieszkańcy Wschodniej 50”, „Punkt Zero. Łaskawe”, „Kartoteka rozrzucona”, „Biesy”, „Sala nr 6”. Wystąpił tkże we wspólnych spektaklach Provisorium i Kompanii Teatr: „Koniec wieku”, „Ferdydurke” (spektakl zagrany ponad 500 razy, w 15 krajach Europy oraz w USA, Japonii, Egipcie, także w j. angielskim, nagrodzony 20 razy w konkursach w Polsce, Chorwacji, Białorusi, Wielkiej Brytanii). Wziął udział w spektaklach zarejestrowanych przez TVP Kultura: „Sceny z życia Mitteleuropy”, „Do piachu”, „Trans-Atlantyk”, „Homo Polonicus”, „Bracia Karamazow”. Zagrał też w spektaklach z innymi zespołami, m.in.: „Drzewo” W. Myśliwskiego, „Klątwa” W. Wyspiańskegii czy „Głód” Knuta Hamsuna.

Grzegorz Józefczuk – działacz i organizator życia kulturalnego, promotor kultury i artystów lubelskich, artysta z pogranicza fotografii, kreacji kuratorskiej wystaw, aktywności literackiej i dziennikarskiej. Propagator postaci i twórczości B. Schulza, inicjator współpracy transgranicznej Polska-Ukraina. Dziennikarz, publicysta, redaktor wydawnictw, działacz społeczno-kulturalny. Swoją działalność kulturalną rozpoczął w latach 80. XX w. Jest stałym współpracownikiem kwartalnika „Akcent” i felietonistą „Pisma Folkowego”. Opublikował ponda 250 recenzji, krytycznych omówień i rozmów z ludźmi kultury, w tym, m.in.: Stanisławem Bajem, Edwardem Dwurnikiem, Tadeuszem Mysłowskim, Mateuszem Smoczyńskim. Współzałożyciel Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, Kapituły Nagrody Angelus, Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Kresowej Akademii Smaku. Inicjator Salonu Ludzi Ciekawych w Kawiarni Artystycznej Hades. Członek kapituł konkursów artystycznych. Inicjator i kurator międzynarodowego projektu „Bruno4ever”, w ramach którego przez 15 lat zorganizował ponad 200 wydarzeń, w tym wystawy „Między ilustracją a sztuką”, Hades Szeroka Art Festiwal. Zaprezentował wielu artystów z Polski i z zagranicy, organizując wystawy w miejscach symbolizujących wielokulturowe tradycje II RP w Polsce i na Ukrainie. Józefczuk jest autorem książek: „Księga wyznawców mitu intrygi Brunona Szulza”, „Lubelsko-czeskie trzy historie pro memoria”. Do albumu „Ot Kot” napisał obszerny esej. W 2023 r. wydał m.in. książkę z felietonami z „Pisma Folkowego” oraz zainicjował serię wydawniczą „Acta Szulziana”.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelska artystka jazzowa nagrodzona dwoma Fryderykami

Zbigniew Jóźwik – polski artysta ekslibrisu, grafik, poeta, bibliofil, przyrodnik i polarnik, a także filantrop. Od 57 lat jest czynnym i aktywnym popularyzatorem sztuki, organizatorem i współorganizatorem życia kulturalnego Lublina. Autor blisko 100 artykułów na temat grafiki i ekslibrisu, tysiąca ekslibrisów w technikach linorytu, drzeworytu i suchej igły i kilkuset grafik, w tym m.in. cykli: Spitsbergen, Stawanie się, Osiedla ludzkie, Madonny, Krzyże. Dwa ostatnie cykle ujęte w publikacjach zyskały formę literacko-plastyczną – grafiki Jóźwika dopełnione są poezją Sergiusza Riabinina. Do wydawnictw jego autorstwa dołączyły w ostatnim czasie: album „Portrety pisarzy i poetów” oraz wybór „100 ekslibrisów”. W 1982 r. zapoczątkował Biennale Współczesnego Ekslibrisu Lubelskiego, a wystawy po ekspozycji w tym lubelskim konkursie są przenoszone do Galerii Ekslibrisu w Krakowie. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Prace artysty eksponowane były na setce wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Prowadzi szkolne warsztaty graficzne w szkołach Lublina, regionu i za granicą. Był wieloletnim przyjacielem Andrzeja Kota i wielkim propagatorem jego twórczości.

Rekomendowanych wskazała Komisja ds. Nagród, która obradowała w składzie: prof. Leszek Mądzik – przewodniczący oraz Dariusz Boruch, prof. Iwona Hofman, Maria Kulik, dr Ewelina Pyzik, prof. Alfred Wierzbicki.

fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *