LublinWiadomości

Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży wyrośnie w miejscu Domu Kultury Kolejarza

W Lublinie na ulicy Kunickiego zrodzi się nowa wersja dotychczasowego Domu Kultury Kolejarza. Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży ma stać się kolejnym rdzeniem życia kulturalnego miasta, oferując mieszkańcom różnorodną ofertę od teatru po edukację kulturalno-społeczną.

Lublin wkrótce obudzi się z nową, kulturalną perłą w sercu miasta. Tam, gdzie kiedyś stał Dom Kultury Kolejarza, wkrótce rozkwitnie Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. To ambitny projekt, który ma na celu zharmonizować potrzeby społeczności z możliwościami miejsca.

– Projekt przebudowy budynku Domu Kultury Kolejarza w Lublinie na siedzibę Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży wraz z zagospodarowaniem terenu jest kompromisem między potrzebami przyszłych użytkowników a możliwościami lokalizacyjnymi dla tej placówki. Dzięki połączeniu kilku instytucji kultury oraz nowoczesnej architektury i wysokiej funkcjonalności, miejsce to po przebudowie z pewnością stanie się ważnym punktem w przestrzeni miejskiej Lublina i regionu – podkreśla Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

W ramach przebudowy, istniejący obiekt przejdzie gruntowną modernizację. Planowana rozbudowa obiektu ma zaspokoić potrzeby: Teatru im. H. Ch. Andersena z miejscami dla 400 widzów, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także DDK „Bronowice”.

Kompleks kulturalny będzie składał się z czterech kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Jego architektura nawiązywać ma do tradycji i nowoczesności, z akcentami na funkcjonalność i ekologię.

Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży
fot. materiały prasowe | Projekt Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży

Zgodnie z projektem do teatru wejdziemy od strony ul. Kunickiego. Natomiast Biblioteka oraz przestrzeń edukacyjna znajdą się w południowej części budynku, z osobnym wejściem zwróconym na niewielki plac. Główne wejście budynku poprowadzi do kilkukondygnacyjnego foyer teatru, połączonego szklanym łącznikiem z biblioteką. Stamtąd będzie można przejść do sali głównej na 300 osób, sali kameralnej, a także do galerii oraz sali edukacji teatralnej.

Dla zainteresowanych czytelnictwem, planuje się trzy poziomy biblioteki z różnorodną ofertą, w tym przestrzeń do zajęć edukacyjnych i wypożyczalnie książek. Na najwyższym piętrze znajdzie się także tzw. pracownia kreatywna – miejsce dedykowane różnym formom edukacji kulturalnej.

Nie można również pominąć aspektu zrównoważonego rozwoju. Kompleks będzie otoczony zielenią i miejscami do wypoczynku, z dachami pokrytymi roślinnością. Wszystko to stanowi część szeroko zakrojonego planu, który ma również skupić się na zagospodarowaniu przestrzeni zewnętrznej, oferując strefy rekreacyjne i parkingi ( podziemny i naziemny), do których poprowadzi droga dojazdowa.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Wyleją asfalt w dzielnicy Rury. Ogłoszono przetarg na rozbudowę ul. Wallenroda

Od 4 do 18 października potrwają konsultacje społeczne. Mieszkańcy mogą nie tylko wyrazić swoje opinie, ale również zagłosować na różne opcje estetyczne kompleksu – do wyboru jest 11 opcji kolorystyki elewacji i cokołu oraz warianty zdobienia cofniętej ściany frontowej budynku w postaci muralu lub płaskorzeźby. Prezentacja projektu oraz wizualizacje dostępne są w siedzibie Urzędu Miasta oraz w Filii nr 7 MBP.

Ostateczne decyzje dotyczące nowego Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Lublinie zapadną po zakończeniu konsultacji. Projekt „Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Lublinie” jest także kandydatem do dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży
fot. materiały organizatora | Jedna z wersji kolorystycznych
Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży
fot. materiały organizatora
Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży
fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

4 komentarze do “Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży wyrośnie w miejscu Domu Kultury Kolejarza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *