LublinNa sygnaleWiadomości

Poszukiwani członkowie grupy przestępczej z Lublina zatrzymani w Holandii

Czterech mieszkańców Lublina, poszukiwanych za udział w organizowanej grupie przestępczej, zostało zatrzymanych na terytorium Holandii. Akcja, koordynowana przez Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie we współpracy z holenderską policją, opierała się na europejskich i międzynarodowych nakazach aresztowania.

Wieloletnie dochodzenie w sprawie serii włamań do różnych obiektów handlowych na terenie Polski znalazło swój finał dzięki koordynowanej akcji polskiej i holenderskiej policji. Czterej mężczyźni w wieku od 42 do 50 lat, którzy są mieszkańcami Lublina, zostali zatrzymani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), Międzynarodowego Listu Gończego (MLG) oraz krajowych listów gończych.

Grupa przestępcza, w której uczestniczyli zatrzymani, specjalizowała się we włamaniach do różnych typów obiektów handlowych, w tym hurtowni, sklepów i firm budowlanych. Celowali głównie w sejfy i metalowe skrzynki, w których przechowywane były duże sumy gotówki. Członkowie grupy odpowiadają za dokonanie blisko 40 tego typu przestępstw. Łączna wartość skradzionego mienia oszacowana została na około 3 miliony złotych.

Mężczyźni zostali zatrzymani we wrześniu 2013 roku przez policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie. Następnie trafili do tymczasowego aresztu. Gdy w 2019 roku wyszli na wolność od razu uciekli z kraju.

W międzyczasie w Polsce zostały wydane wyroki skazujące ich na kary od 8 do 11 lat pozbawienia wolności. Po ustaleniu, że wszyscy czterej poszukiwani przebywają w Holandii, nawiązano współpracę z tamtejszymi organami ścigania.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Sprawca brutalnego zabójstwa zatrzymany po 35 latach. Wytropili go mundurowi z lubelskiego Archiwum X

– Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie ustalili, że wszyscy przebywają na terenie Holandii. Następnie poprzez Biuro Kryminalne Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Głównej Policji nawiązali współpracę z policją holenderską i doprowadzili do zatrzymania poszukiwanych osób – mówi nadkomisarz Andrzej Fijołek Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Zatrzymani zostali przekazani Polsce w ramach procedury ekstradycyjnej i obecnie przebywają w Areszcie Śledczym w Warszawie.

Zatrzymani członkowie zorganizowanej grupy przestępczej
fot. Policja | Zatrzymani członkowie zorganizowanej grupy przestępczej z Lublina
Zatrzymani członkowie zorganizowanej grupy przestępczej
fot. Policja | Zatrzymani członkowie zorganizowanej grupy przestępczej z Lublina
Zatrzymani członkowie zorganizowanej grupy przestępczej
fot. Policja | Zatrzymani członkowie zorganizowanej grupy przestępczej

 

2 komentarze do “Poszukiwani członkowie grupy przestępczej z Lublina zatrzymani w Holandii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *