Miasto inwestuje w zielony transport. Do Lublina ma trafić 100 ekologicznych autobusów
Jeszcze w marcu miejska spółka MPK Lublin zamierza ogłosić przetarg na zakup 20 autobusów wodorowych. Koszt przedsięwzięcia o wartości 80 mln złotych w całości ma pokryć dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W planach na ten rok jest również ogłoszenie przetargu na zakup 50 autobusów hybrydowych i 30 pojazdów zeroemisyjnych.
20 autobusów wodorowych, 50 hybrydowych, które zastąpią pojazdy spalinowe oraz 30 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych i wodorowych. To plany zakupowe miejskiej spółki na ten rok. Przetarg na pierwszą partię „wodorowców” ma zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Przy zajezdni na ul. Grygowej powstaje stacja tankowania wodorem
– „W marcu zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na zakup 20 autobusów wodorowych o długości 12 metrów. Jeszcze w ubiegłym roku złożyliśmy stosownych wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – informuje Tomasz Fulara, prezes zarządu MPK Lublin Sp. z o.o.
Wartość przedsięwzięcia wynosi 80 mln zł, a dofinansowanie z NFOŚIGW ma pokryć 100 proc. kosztów zakupu.
Jak informuje Tomasz Fulara, aplikacja miejskiej spółki o wsparcie finansowe uzyskała już pozytywną ocenę formalną ze strony Funduszu.
Przetarg na kolejne 80 pojazdów komunikacji miejskiej zasilanych zieloną energia ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku, a do taboru mają być sukcesywnie wyłączne od roku 2025.
– „Dzięki inwestycjom w tabor, cztery lata wcześniej niż wymagają tego przepisy ustawowe, nie tylko spełniliśmy, ale przekroczyliśmy o 10 proc. wymagany, 30 procentowy próg pojazdów zeroemisyjnych w całej flocie” – podkreśla prezes MPK Lublin. I dodaje: – „Nie zmienia to faktu, że nadal planujemy systematyczną odnowę taboru. Takie podejście pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji i napraw pojazdów, a przede wszystkim zapewnia utrzymanie standardu i jakości świadczonych usług dla pasażerów”.
W taborze miejskiej spółki jest obecnie 99 trolejbusów, 40 autobusów elektrycznych i 1 autobus wodorowy.
Równolegle, ZTM w Lublinie wdraża drugi etap zmian oferty przewozowej. Zgodnie z zapowiedziami i przyjętym po konsultacjach społecznych harmonogramem działań, uruchomione zostaną dwie zupełnie nowe linie pospieszne. Pierwsza z nich – 301 połączy os. Poręba z ul. Daszyńskiego, a druga – 302 os. Widok z Czechowem. Obie linie będą kursować w godzinach szczytu co 30 minut. Z kolei dotychczasowa linia pospieszna nr 46 zyska nowy numer – 303.
– Rozbudowujemy również sieć linii podmiejskich, dziś mamy ich już 29. W porozumieniu z Gminą Świdnik, trasa linii 35 zostanie wydłużona do Dworca Lublin. Z kolei we współpracy z Gminą Niemce linia 30 wybranymi kursami dojedzie do Majdanu Krasienińskiego. Z Gminą Strzyżewice uruchamiamy nową linię 28, kursującą z pętli przy ul. Żeglarskiej do Piotrowic. Dzięki skomunikowaniu gmin ościennych autobusami komunikacji miejskiej z Lublinem, realnie wpływamy na zmniejszenie natężenia ruchu drogowego w mieście – mówi Grzegorz Malec, Dyrektor ZTM w Lublinie.
Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej zaczną obowiązywać już od 18 marca.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelski Rower Miejski 2024. Pierwsze jednoślady już gotowe do jazdy
Nowości czekają także na użytkowników Lubelskiego Roweru Miejskiego. Od 21 marca do ich dyspozycji będzie pięć elektrycznych rowerów. A jak informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Miasta Lublin, docelowo jeszcze w tym sezonie przybędzie kolejnych pięć.
Elektryki użytkownicy mogą wypożyczać na tych samych zasadach co standardowe jednoślady. Dodatkowo, w tym roku do oferty zostanie po raz pierwszy włączony rower transportowy typu cargo.
fot. Miasto Lublin
Pingback: Lublin ze statuetką Lidera Transportu Publicznego 2023
Pingback: Miejski sezon rowerowy czas zacząć. Na użytkowników LRM po raz pierwszy czekają też elektryki
Pingback: Zamiany w lubelskim Ratuszu. Zastępca prezydenta przechodzi do miejskiej spółki
Pingback: Miasto chce rozmawiać o miejskiej mobilności. Ruszyły konsultacje społeczne
Pingback: Drogi i transport w Lublinie pod wspólnym szyldem