IPITEX 2024. Lubelskie wynalazki nagrodzone na targach w Tajlandii
Maszyna dająca drugie życie odpadom i turbina wiatrowa, to wynalazki opracowane przez naukowców z Politechniki Lubelskiej, które otrzymały nagrody oraz wyróżnienia na Międzynarodowej Wystawie Własności Intelektualnej, Innowacji i Technologii IPITEX 2024. Będące areną innowatorów z całego świata targi, odbyły się w lutym tego roku w Bangkoku w Tajlandii.
Na wystawie IPITEX 2024 przedstawiciele 25 krajów pokazali łącznie 608 wynalazków. Swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentowali również lubelscy naukowcy.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę, która da „drugie życie” odpadom
Międzynarodowe jury doceniło m.in. opracowane przez prof. Tomasza Garbacza wraz z zespołem z Politechniki Lubelskiej urządzenia oraz sposoby wytwarzania wyrobów z nowych kompozycji polimerowo-mineralnych.
– Nasz wynalazek w sposób efektywny przetwarza odpady z tworzyw sztucznych oraz odpady ceramiczne w taki sposób, że powstają np. nowe wyroby architektury ogrodowej, takie jak listwy ławkowe, panele balkonowe, panele podłóg zewnętrznych czy sztuczny kamień – mówi prof. Tomasz Garbacz.
Maszyna, która daje „drugie życie” odpadom otrzymała Złoty Medal od Narodowej Rady Badań w Tajlandii, a także „Certyfikat Uznania” za wybitny wynalazek od Wietnamskiego Instytutu Badawczego Twórczej Edukacji oraz 3 nagrody specjalne od: Hong Kong Yan Chai Steam Faire, National University Science and Technology w Rumunii i Manila Young Inventors Association na Filipinach.
Modułowa turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu, której autorami są dr inż. Michał Gęca i dr inż. Konrad Pietrykowski, uzyskała z kolei Złoty Medal i nagrodę specjalną przyznane przez Narodową Radę Badań w Tajlandii. Rozwiązanie otrzymało również dwie nagrody specjalne od: National University Science and Technology w Rumunii i World Invention Intelectual Property Associations.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Politechnika Lubelska z rekordową liczbą patentów na wynalazki
– Jest to rozwiązanie z obszaru odnawialnych źródeł energii. Posiada większą sprawność w porównaniu do turbin wiatrowych ze stałą powierzchnią roboczych łopat. Przeznaczone jest głównie do gospodarstw domowych zlokalizowanych w obszarach miejskich – wyjaśnia dr inż. Michał Gęca.
IPITEX organizowany jest przez Narodową Radę ds. Badań w Tajlandii, będącą organizacją rządową, działającą pod nadzorem Ministerstwa Wyższej Edukacji, Nauki, Badań i Innowacji w Tajlandii.
Pingback: Powrót do przyszłości made in Lublin. Studenci zbudowali auta do driftu w skali 1:10 (wideo)
Pingback: Politechnika Lubelska stawia na komercjalizację wynalazków
Pingback: Jak po patenty to tylko na Politechnikę Lubelską