LublinWiadomości

Liderzy Europy Środkowej zjechali do Lublina. Rozpoczął się IV Kongres Trójmorza

Przedstawiciele władz, eksperci, naukowcy oraz przedsiębiorcy z 12 państw Europy Środkowej zjechali do Lublina w związku z rozpoczynającym się w środę, 12 czerwca, IV Kongresem Trójmorza.

Kongres Trójmorza co roku gromadzi liderów z całej Europy Środkowej. Debata dotyczy przyszłości i wyzwań, przed jakimi stoją regiony z 12 państw wchodzących w skład Inicjatywy Trójmorza. W ramach rozpoczynającej się 12 czerwca br. IV edycji przedsięwzięcia, do Lublina zjechali przedstawiciele najwyższych władz państwowych i regionalnych, eksperci, naukowcy, a także przedsiębiorcy, m.in. z Litwy, Słowacji, Bułgarii, Chorwacji, Łotwy, Rumunii, Ukrainy, Mołdawii, ale także Argentyny, czy nowo przyjętej do inicjatywy – Grecji.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Kierunek Wschód”. Lublin chce wspierać eksporterów

W tym roku międzynarodowi paneliści skoncentrują się na zagadnieniach dotyczących m.in. bezpieczeństwa energetycznego, sztucznej inteligencji, gospodarki wodorowej 3W, infrastruktury transportowej – zwłaszcza w kontekście powstającej trasy Via Carpatia, a także cyfryzacji społeczeństwa i zdrowia. W programie nie zabraknie Debaty Regionów, spotkań projektowych oraz części naukowej w ramach Sieci Uniwersytetów Trójmorza.

Sieć Uniwersytetów Trójmorza to forum wymiany badań naukowych i myśli eksperckiej. Tegoroczna edycja naukowa obejmuje tematykę dotyczącą wyzwań i szans dla cyfrowej przyszłości uczelni. W tym roku do sieci przystąpią nowe uczelnie partnerskie. W ramach konferencji badacze podejmą dyskusje nad zagadnieniami bezpieczeństwa cyfrowego i sztucznej inteligencji. Podejmiemy też kwestie współpracy uczelni z samorządami – mówi prorektor KUL dr hab. Beata Piskorska.

Ważnym elementem Kongresu są spotkania przedsiębiorców w ramach Forum Gospodarczego. Seminaria będą poświęcone inteligentnym specjalizacjom, takim jak żywność wysokiej jakości, zielona gospodarka, zdrowe społeczeństwo, cyfrowe społeczeństwo, technologie materiałowe, procesy produkcyjne i logistyczne. W ramach Forum Gospodarczego zaplanowany jest także specjalny panel o roli kobiet w biznesie, a także strefa wystawiennicza, spotkania B2B i Akademia Biznesu.

– Kontynuowane będą lubiane przez przedsiębiorców formaty, czyli strefa spotkań B2B i strefa wystawiennicza. Nowym punktem będzie Akademia Biznesu, podczas której zostaną przygotowanie warsztaty i szkolenia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Celem tych zajęć jest dążenie do internacjonalizacji przedsiębiorców i wypracowanie modelu, który potem posłuży do obsługi MŚP w zakresie ekspansji na rynki zagraniczne – wyjaśnia p.o. dyrektora Departamentu Gospodarki UMWL, Elwira Lorenz.

Wydarzeniem towarzyszącym jest Wschodni Kongres Młodych Liderów, którego misją jest prowadzenie debaty oraz dążenie do przygotowania osób młodych do uczestnictwa w dyskusji na temat przyszłości Polski, Europy i świata. W tym roku Młodzi Liderzy przedyskutują zagadnienia cyberbezpieczeństwa, potencjału młodych w Europejskiej Stolicy Młodzieży, oczekiwań wobec UE po 20 latach od przystąpienia, czy kwestie AI w edukacji.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelskie nawiązało współpracę gospodarczą z Abu Zabi

W odbywającym się w dniach 12-13 czerwca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym Kongresie, udział weźmie ponad 700 uczestników z 12 krajów, 150 prelegentów, 4 ambasadorów i kilkadziesiąt delegacji z regionów Europy Środkowej.

W związku z wydarzeniem, ul. Grottgera została zamknięta dla ruchu. Utrudnienia potrwają do czwartku, 13 czerwca, do końca dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *