piątek, 22 listopada, 2024
LublinWiadomości

Lubelskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Lublin po raz kolejny włącza się w obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w najbliższą środę, 8 maja, przez miasto przejdzie uroczysty korowód, który zakończy się występem artystycznym przygotowanym przez środowiska działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Lubelskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczną się w środę, 8 maja, o godz. 10:00 przemarszem sprzed Zamku Lubelskiego do siedziby Caritas Diecezji Lubelskiej w Lublinie przy ul. Wyszyńskiego 2. Tam w Auli Caritas odbędzie się spotkanie, którego program przygotowali artyści reprezentujący lubelskie organizacje oraz placówki terapeutyczne i edukacyjne działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin ustanawia nowe standardy dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” przygotowało przedstawienie „Do grającej szafy grosik włóż”. Z kolei absolwenci Szkoły Specjalnej Podstawowej nr 26 zatańczą angielskiego walca. Na scenie pojawią się też m.in. młodzi artyści z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi im. bł. Bolesławy Lament, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie, czy Środowiskowego Domu Samopomocy MOZAIKA.

Jak podkreśla Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza, miasto zapewnia wiele form wsparcia dla osób i rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– To między innymi wsparcie instytucjonalne, takie jak bezpłatny pobyt w miejskich żłobkach, wczesne wspomaganie rozwoju, przedszkola, szkoły, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, kluby oraz domy pomocy społecznej. Miejskie wsparcie to także usługi w środowisku zamieszkania, w tym szeroka gama pomocy finansowej kierowanej dla samych osób z niepełnosprawnościami, jak ich opiekunów, pomoc w postaci usług opiekuńczych i asystenckich czy opieka wytchnieniowa dla opiekunów osób zależnych – wylicza rzeczniczka lubelskiego Ratusza.

Warto przy tej okazji zauważyć, że w Lublinie od lat funkcjonują prowadzone ze środków własnych specjalistyczne placówki terapeutyczne: Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością dla osób od urodzenia do 25. roku życia oraz Ośrodek Wsparcia Beniamin, z miejscami dziennego i całodobowego pobytu dla osób dorosłych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na Czechowie powstaje dom dla osób z niepełnosprawnością

Od 2021 roku w Lublinie działa także nowa placówka – Centrum Rehabilitacji i Integracji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Głowackiego z 24 miejscami w formie mieszkań wspomaganych oraz 26 miejscami terapii dziennej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Aktualnie trwa budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Poturzyńskiej 1, które ma zapewnić kolejne miejsca opieki wytchnieniowej w formie dziennej i całodobowej łącznie dla 20 osób. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2024 roku.

fot. pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *