LublinWiadomości

Lublin areną zmagań robotów

W środę, 22 maja, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym miał miejsce polski finał World Robot Olympiad (WRO). 34 drużyny z naszego kraju rywalizowały w obrębie trzech kategorii wiekowych i dwóch tematycznych: RoboMission i Future Innovators.

World Robot Olympiad – co to jest?

Powstała w 2004 roku World Robot Olympiad to jedna z największych lig robotycznych na świecie. Celem jej funkcjonowania jest promowanie przedmiotów STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) a także rozwijanie kreatywności oraz umiejętności projektowania i rozwiązywania problemów wśród uczniów w wieku 8-19 lat. WRO realizuje to zadanie poprzez angażowanie młodzieży w działania związane z budowaniem robotów i zachęcanie ich do uczestnictwa w organizowanych przez siebie turniejach robotycznych. W wydarzeniach organizowanych w ramach ligi udział bierze corocznie ponad 60 tys. młodych ludzi z ponad 90 krajów.

Misje robotów

Uczestnicy lubelskiego finału WRO konkurowali w dwóch kategoriach tematycznych: RoboMission i Future Innovators. Drużyny startujące w pierwszej z tych grup mieli za zadanie zaprojektować roboty, które wykonywały misje na specjalnie przygotowanej do tego celu macie. Tematem misji były: zrównoważone rolnictwo, zielone miasto oraz radzenie sobie z katastrofami naturalnymi. Zespoły z kategorii Future Innovators opracowywały z kolei modele robotów, które pomogą ludziom żyć w zgodzie z naturą i wpiszą się w przynajmniej jeden ze wskazanych obszarów tematycznych: zrównoważona przyszłość i siła natury.

Stawką polskiego finału WRO był udział 4 najlepszych drużyn w finale międzynarodowym w Turcji, a 4-8 kolejnych w WRO – Open Championship we Włoszech.

Sukcesy młodych robotyków

Drużyny z Lubelszczyzny wypełniły swoje misje w najlepszym możliwym stylu. Podczas finału w tureckim Izmirze zaprezentują się następujące drużyny: Space Beavers – Team 1374 z SP im. Macieja Rataja w Karczmiskach (mistrzowie RoboMission w kategorii junior 11-15 lat), Technikum New Technology z Zamościa (mistrzowie RoboMission w kategorii senior 14-19 lat) oraz dwie drużyny Tech-Max z SP2 w Tomaszowie Lubelskim (mistrzowie RoboMission i Future Innovators w kategorii elementary 8-12 lat).

Partnerami Polskiego Finału WRO są Edutus, Województwo Lubelskie i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Patronami: POLSA Polska Agencja Kosmiczna Polish Space Agency , Polish Space Professionals Association, Miasto Lublin, Thorium Space Technology i Krakowski Park Technologiczny.

fot. Facebook | Lublin Przedsiębiorczy i Kreatywny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *