LublinWiadomości

Lublin. Coraz bliżej do realizacji dwóch nowych inwestycji drogowych

Miasto podpisało właśnie umowę na rozbudowę ul. Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Lada chwila ma zostać również zawarty kontrakt z wykonawcą budowy ul. Kruszynowej na Ponikwodzie. Planowany termin zakończenia obu inwestycji to wrzesień 2025 roku.

Wkrótce w Lublinie ruszą pracę związane z realizacją dwóch nowych inwestycji drogowych. Przetargi na wykonanie obu zadań wygrała firma Strabag.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zmiany organizacji ruchu w rejonie dwóch drogowych inwestycji

Na Wrotkowie, w ramach podpisanej przez Ratusz umowy, zmodernizowanych zostanie łącznie ok. 2,3 km dróg. Począwszy od garaży przy ul. Samsonowicza 1f do budynku Samsonowicza 21 oraz od budynku Samsonowicza 29 do skrzyżowania z ul. Wapowskiego wraz z sięgaczami i drogami dojazdowymi od ul. Diamentowej. Powstaną też nowe chodniki oraz zatoki postojowe.

Inwestycja obejmuje także przebudowę ul. Diamentowej, wzdłuż której pojawią się obustronne drogi dla rowerów i nowe zatoki autobusowe. Z kolei na skrzyżowaniu ulic Diamentowej, Energetyków i Samsonowicza stanie sygnalizacja świetlna.

– Zadanie obejmuje także budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego i kanału technologicznego. Do tego przebudowę przejdą też sieci: telekomunikacyjne, elektroenergetyczne, wodociągowe, trakcji trolejbusowej i kanalizacji sanitarnej, kolidujące z nowym układem drogowym – wylicza Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza.

Koszt rozbudowy ul. Samsonowicza to ponad 24 mln zł, a czas na realizację prac upływa 5 września 2025 roku.

Na Ponikwodzie wyleją asfalt nie tylko na ul. Węglarza

Kolejna inwestycja drogowa dotyczy dzielnicy Ponikwoda i obejmuje kompleksową budowę ul. Kruszynowej na całym odcinku, czyli od skrzyżowania z ul. Owocową do skrzyżowania z ul. Barwinkową.

Jak zapewnia lubelski Ratusz umowa na realizację opiewającej na ponad 2,6 mln zł inwestycji, ma zostać podpisana jeszcze w pierwszej połowie kwietnia.

Licząca 5 metrów szerokości jezdnia, powstanie w śladzie obecnego przebiegu drogi. Pojawią się także obustronne chodniki z kostki betonowej obejmujące też zjazdy do posesji.

Nie zapomniano również o kwestii dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja zakłada zachowanie wymogów szerokości chodników, maksymalnych pochyleń, a także obniżenie wysokości krawężników na szerokości przejść dla pieszych.

Ponadto, powstanie kanalizacja deszczowa, nowe oświetlenie uliczne oraz kanał technologiczny.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rozpoczyna się rozbudowa ul. Montażowej. Będą utrudnienia w ruchu

– Inwestycja przewiduje również budowę brakującego fragmentu sieci wodociągowej wraz z przyłączami, a także przebudowę sieci kablowych, energetycznych oraz sieci sanitarnych, wodociągowej i gazowej, będących w kolizji z planowanym zagospodarowaniem pasa drogowego – informuje Justyna Góźdź.

Dodatkowo, drogowcy wykonają oznakowanie poziome i pionowe oraz zamontują progi zwalniające. Przewidziano także dodatkowe nasadzenia drzew w pasie drogowym ul. Owocowej.

Na budowę nowej drogi wykonawca będzie miał 16 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Na oba zadania Miasto pozyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w łącznej kwocie ponad 25 mln zł.

3 komentarze do “Lublin. Coraz bliżej do realizacji dwóch nowych inwestycji drogowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *